Yeni nüfus verileri Ocak ayında açıklanacak

Yeni nüfus verileri Ocak ayında açıklanacak .9138
  • Giriş : 17.12.2007 / 20:11:00

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Ömer Demir, yeni nüfus verilerinin Ocak ayında açıklanacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TÜİK Başkanı Demir, işgücü, istihdam ve işsizlik istatistikleri konusunda kurum tarafından düzenlenen basın mensuplarını bilgilendirme seminerinin açılışında yaptığı konuşmada, güven konusunun kendilerinin toplumsal sermayesi olduğunu ifade ederek, "Verilere güven bizim için son derece önemli. 2003-2007 arasında görev yaptığım 5 yıllık süreçte hata yapmış olabiliriz ama resmi verilere idari müdahaleyi ne duydum ne de böyle bir sorunla karşılaştım" dedi.

Demir, 2008 yılında idari kayıtlardan o yıla ait illerdeki çalışma nüfusunu çıkarma imkanları olduğunu, bu verileri üretmeye çalışacaklarını ve sonuçlarının 2009'da alınabileceğini söyledi.

Yapılan projeksiyonlara göre kurumsal olmayan sivil nüfusun şu an 72 milyon 700 bin civarında olduğunu fakat Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi ile Türkiye'nin bu sayıya ulaşamayacağını tahmin ettiklerini belirten Demir, "Yaklaşık 1 milyon 300 bin kişi hakkında bilgi sahibi değiliz. Şu an bu kesime ulaşmaya çalışıyoruz. Ocak ayı içinde nüfus verileri açıklanacak" dedi.

Demir, milli gelirin revizyonuna ilişkin çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu da bildirerek, bunun da Ocak ayı içinde kamuoyuna duyurulacağını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious