Yeni Salı pazarında ilk gün heyecanı

Yeni Salı pazarında ilk gün heyecanı.15285
  • Giriş : 23.12.2008 / 23:09:00

Bir halk pazarı klasiği olan “Meşhur Kadıköy Salı Pazarı”, yeni yerinde bugün ilk kez kuruldu. Pazarcılar ve vatandaşların ilk gün izlenimleri hiç de umutsuz değil.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aydın, şu açıklamalarda bulundu:

“Evet tarihi bir Pazar ama bizler yıllardır eski yerde çok çile çektik. Devamlı kaldırılacak söylentileri ve benzeri sıkıntılardan çok bunalmıştık. Burası pazara ve pazarcılığa çok uygun. Tezgahlarımız kurulmaya başladı ve daha şimdiden çok rahat edeceğimizi hissettik. İstanbul sokaklarında olmaktan bizlerde çok memnun değildik. Burası gibi yerler olursa ve de çoğalırsa, pazarcılık bir meslek olarak görülecek. Mesela burada bir çok yeniliğin yanı sıra eğitim ve seminer salonumuzda var. Çeşitli eğitimler verebileceğiz. Pazar esnafının, mesleki yönde eksiklerini giderme şansı doğdu bizlere.”

CEMAL YANAR – OKAN YANAR (Baba oğul Pazar esnafı)

“BİR ÇOK MÜŞTERİMİZ BURAYA GELMEZ DİYORDUK AMA YANILDIK”

30 yıldır Salı Pazarı'nda pazarcılık yapan baba oğul Cemal Yanar (48) ve Okan Yanar (23), yeni Pazar yerleri hakkında şunları söyledi: “Bir çok müşterimizin buraya zor alışacağını düşünüyorduk ama bugün gördük ki fark eden bir şey olmayacak. Pazarda, dinlenme alanı, wc, güvenlik kamerası olması büyük bir lüks. Ayrıca, bugün ilk gün olduğu için çeşitli semtlerden otobüs kaldırılmış, kim düşünmüşse iyi düşünmüş.”

TURGUT ÖZYAĞCI (Pazar Esnafı)

“BURASI 1 – 2 AYA KADAR İSTANBUL'UN EN DEĞERLİ PAZARI OLUR”


28 Yıldır Salı Pazarı'nda tezgah açtığını belirten Turgut Özyağcı (44), ilk gün gördüklerinden yola çıkarak bir iddiada bulunuyor: “Emeği geçenlere çok teşekkür ederiz. Çok temiz bir alan oldu burası. Düzenleme ve nizam çok iyi olmuş. Belki tepkili arkadaşlarımız var ama bence onlar farkında değiller. Burası 1 – 2 aya kadar İstanbul'un en değerli pazarı olur.

KADİR ERDEN (Pazar Esnafı)

“MÜŞTERİLERİMİN BURAYA GELEREK BENİ BULMALARI KARŞISINDA ÇOK MUTLU OLDUM”


Küçük yaşlarından itibaren Pazar esnafı olan Kadir Erden (42) ise ilk gün izlenimlerini şu sözlerle aktardı: “Çocukluğumdan beri bu pazarda esnafım. Buralar (Fikirtepe) hep arsaydı, şimdi altın oldu. Altın olan bu alanda temiz ve modern bir Pazar yerimizin olması mükemmel oldu. Mesela sabah erkenden bir müşterimin gelip bu alanda beni bulması beni çok mutlu etti.”

Salı Pazarı'nın yeni alanını dolaşan vatandaşlar ise gördükleri manzaradan memnun. Özellikle temiz ve hijyenik ortamı beğendiklerini söyleyen vatandaşlar, güvenlik kameraları sayesinde daha güvenli olacaklarını belirttiler.

Salı Pazarı için Fikirtepe'de hazırlanan yeni yerin projesi, mevcut yere yapılacak alışveriş ve eğlence merkezinin de mimarı olan Hakan Kıran tarafından hazırlandı. Mimar Hakan Kıran, yeni pazaryerinin günümüz İstanbul'una yakışan bir örnek olarak tasarlandığını söyledi.

Salı Pazarı için Fikirtepe'de hazırlanan alan, gerekli hijyeni sağlayacak altyapı ve zemin malzemeleri kullanılarak tasarlandı. Otoparklar, WC'ler ve güvenlik için özel tasarlanmış bölümler geçici pazar yerinin yenilikleri olarak ön plana çıkıyor.

Satış birimleri ada ve parsel olarak tek tek belirlenen ve numaralandırılan yeni Pazar yerinde, yeterli dolaşım alanları ve meydanlar bırakıldı. Ayrıca pazar alanı etrafında; bir yürüyüş ve bisiklet yolu düzenlendi. Pazarın kurulu olmadığı günlerde bu alan, çevre sakinleri için çeşitli faaliyetlerin düzenlendiği bir rekreasyon alanı olarak da kullanılabilecek. Pazarın ön kısmında 100, arka kısmında ise 200 araçlık olmak üzere toplam 300 araçlık bir otopark hizmet verecek.

Tüm bu özellikler dikkate alındığında geçici Pazaryeri projesinin hem Anadolu Yakasının kentsel yaşamına hem de Fikir Tepenin kentsel dönüşümüne katkıda bulunacak bir proje olduğu görülmektedir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*