Yeni siber suç türü: "Hacktivism"

Yeni siber suç türü:
  • Giriş : 18.06.2008 / 17:06:00

Trend Micro'nun araştırmalarının, yeni bir siber suç türü olan ''hacktivism'' saldırılarının giderek arttığını gösterdiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Trend Micro'dan yapılan yazılı açıklamada, Orta Doğu'daki internet kullanıcılarının, hacktivisme karşı önlem almaları yolunda uyarıldığı kaydedildi.

Hacking ve activism sözcüklerinin birleştirilmesiyle oluşturulan hacktivismin, politik veya sosyal heyecan taşıyan mesaj iletmek amacıyla bir URL ya da BT sistemini hackleme eylemi olarak tanımlandığı ve sivil itaatsizlik ile protestonun en son şekli olarak nitelendirildiği aktarıldı.

Kim bu "hacktivist"ler

Çoğu anarşist veya liberal anarşist formlarda olan ya da kendilerini “insan hakları savunucusu”, “ezilenlerin savunucusu” olarak tanımlayan “hacktivistler”, şimdilik kendilerini daha çok kapitalizme karşı mücadele etmekle sınırlamaya çalışıyor.

Hacktivismo adıyla kurulan hackerlar, insan hakları çalışanları, avukatlar ve sanatçıların yeraldığı, The Cult of The Dead Cow (cDc) adlı yayıncılık ve bilgisayar güvenliği grubu üzerinden oluşturulmuş uluslararası bir grup var.

Gizliliğin ve bilgiye ulaşmanın en temel insan haklarından olduğunu düşünen Hacktivismo, İnsan Hakları Evrensel Deklarasyonu ve Uluslararası Sivil ve Politik Haklar Anlaşması’nın kutsal bir yere koyduğu prensipleri hareketinin etik noktası olarak kabul ediyor. Özgür yazılım ve açık kaynak hareketlerine müdahale etmiyor.

Temel misyonlarının bilgi teknolojileri, iletişim ve elektronik medya alanında bilimsel araştırmalar yayınlamak ve (nerede mümkünse) devlet-dışı örgütlerin, sosyal adalet gruplarının ve insan hakları savunucularının işlerini devam ettirebilmeleri için ileri bilgi teknolojilerini kullanmalarını sağlamak olduğunu belirten “Hacktivist”ler bunu yaparken “eğlenmeyi” de amaçladıklarını ekliyorlar.

“Hactivism” kavramı, tamamen kullanıcıları tarafından hazırlanan bir online ansiklopedi olan Wikipedia’da şöyle tanımlanıyor:

“Hacktivism (hack ve aktivist kavramlarından geliyor) sıklıkla ideolojik, politik -ifade özgürlüğü, insan hakları veya bilgi etiği gibi- amaçlarla kod yazan, ya da bunun dışında bitleri (bit, bilgisayarda en küçük ölçü birimi -UÇ) manipüle edenler için kullanılıyor.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious