Yeni sınav sistemi Kıbrıs'ı da vurdu

  • Giriş : 28.09.2006 / 00:00:00

YÖK'ün bu yıl uyguladığı sınav sistemi Kuzey Kıbrıs'taki üniversiteleri de mağdur etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Eski uygulamaya göre, belirlenen tek taban puanı aşan öğrenciler vakıf üniversiteleri ile KKTC'deki üniversitelere kayıt hakkı kazanıyordu. Ancak bu sene ikinci bir puan türü uygulaması getirildi ve baraj yükseltildi. İkinci taban puanı aşamayan öğrencilerin herhangi bir dört yıllık fakülteye kayıt imkanı kalmadı. KKTC Yükseköğretim Denetleme ve Akreditasyon Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tahir Çelik, değişen sistemle puanlarda büyük düşüşler olduğunu, dolayısıyla 4 yıllık bölümleri tercih edebilecek öğrenci sayısında da büyük azalma görüldüğünü vurguladı. Çelik, “Örneğin geçen yıl 100 binlerle ifade edilen sayısal bölümü tercih edebilecek öğrenci sayısı bu yıl 33 binde kaldı. Bize gelen öğrenciler genelde klasik liselerden ve parası olan insanlar. Bu insanların çoğu YÖK'ün belirlediği puan barajını geçemedi. Tüm müfredatı kapsayan iki aşamalı sistem bize büyük zarar verdi.” dedi.

KKTC üniversitelerinin rektörleri de söz konusu sorunu görüşmek üzere Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Canan Öztoprak başkanlığında İstanbul’da toplandı. Rektörler, uygulanan izolasyonların kalkması için ülkedeki eğitim kurumlarının ayakta durması gerektiğine işaret etti. Bakan Canan Öztoprak, ülkeye Türkiye’den gelecek öğrenciler için kolaylıklar sağlamanın yollarını araştırdıklarını kaydederek, öğrenciler için büyük sorun teşkil eden ikamet iznini 1 yıllık olmaktan çıkarıp öğrenim süresi boyunca rahat edecekleri uygulama getirdiklerini söyledi. Kıbrıs’ın turizmin yanında en büyük özelliğinin eğitim ülkesi olduğuna dikkat çeken Öztoprak, “60 ayrı ülkeden öğrencimiz var. Kıbrıs’taki izolasyonların kalkması için bu öğrenciler önemli bir avantaj. Rumlarla yarıştığımız konuların başında eğitim geliyor, bu sektörün gelişmesi için çalışıyoruz. Öğrencilerin barınma sorunu kalmadı, üniversite bölgelerine toplu taşıma işini de çözdük.” şeklinde konuştu.

Rum Kesimi’yle rekabet edemeyiz

Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Güven, Türk tarafının eğitimdeki üstünlüğünü almak için Rum tarafının geçen yıl yükseköğretim kanunu çıkardığını hatırlatarak şöyle konuştu: “Rum tarafı, KKTC’de yükseköğretimi çökertmek için büyük çaba sarf ediyor. 1 olan üniversite sayılarını 7’ye çıkardılar. AB üyesi olduklarından fonlardan büyük para alıyorlar. Yükseöğretimde rekabet çok önemli. Önümüzdeki birkaç sene öğrenci akışı olmazsa KKTC zor duruma düşer.” Toplantıya katılan Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Nüket Saracel, Girne Amerikan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hıfzı Doğan ve Lefke Avrupa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Rıza Büyükuslu da KKTC’deki eğitim imkanlarından örnekler vererek Türkiye’de üniversite okuma imkanı bulamayan öğrencileri davet etti. Kıbrıs’ta üniversitelerin ücreti 3 ile 5 bin dolar arasında değişiyor. Barınma ve beslenme giderleri ile birlikte bir öğrencinin KKTC’deki 1 yıllık masrafı 6-10 bin doları buluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious