Yeni sistemle nüfus sayımı başladı

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Nüfus sayımı için evlere kapanma zorunluluğunu ortadan kaldıran 'Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi', fiili olarak işlemeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Numaralama işlemini tamamlayan Kırıkkale, Karabük ve Ankara Keçiören'de de nüfus tespit çalışmaları önümüzdeki hafta başlayacak.

Yeni nüfus sayımı yöntemiyle Türkiye'de nüfusun tespiti, Haziran 2007'de tamamlanacak ve itiraz için bilgiler askıya çıkacak. Sistem, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından kurulup İçişleri Bakanlığı'na devredilecek. Yeni sistemin kurulması, iki aşamalı bir çalışma ile gerçekleştirilecek. İlk aşamada, belediye ve il özel idarelerinin sorumluluk alanlarındaki tüm adresler ulusal veri tabanına aktarılacak. İkinci aşamada ise bu işlemleri tamamlayan illerin nüfus tespitine geçilecek. Bu aşamada, İstatistik Kurumu, evleri tek tek ziyaret ederek hane halkını tespit edecek. Nüfus tespitinde vatandaşa, adreste ikamet edilen süre, hane halkının kaç kişiden oluştuğu, tarımsal faaliyetle uğraşan bulunup bulunmadığı, aylık ortalama gelir ve geçim kaynağı sorulacak. TC kimlik numarası ile eğitim düzeyine ilişkin bilgiler de alınacak. Bu bilgiler istatistik üretiminde de kullanılacak.

'Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'ni tanıtmak için 8 ilin vali ve belediye başkanları ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Devlet Bakanı Beşir Atalay, yeni sistemin sadece 'sokağa çıkma yasağı uygulaması olmadan nüfus sayımı' olmadığını söyledi. Bundan sonra hangi mahallenin gelecekte ne kadar okula ihtiyacı olacağının o mahallede yaşayan çocuk profiline bakılarak önceden planlanabileceğini dile getiren Atalay, seçmen listelerini oluşturmak için ayrı bir çabaya gerek kalmayacağını, sistemin bu verileri ilgili kuruluşlara sağlayacağını vurguladı. Atalay'ın verdiği bilgiye göre, Türkiye genelinde köylerin yüzde 90'ında (31 bin 250 köy), ilçelerin ise yüzde 35'inde (282 ilçe) numaralama çalışmaları tamamlandı. Nüfus tespitinde kullanılacak Hane Halkı Bilgi Formları'nın büyük kısmı basıldı, 8 milyonunun dağıtımı yapıldı. Ocaktan itibaren tüm illerde nüfus tespit işlemlerinin başlamış olacağını kaydeden Atalay, sisteme kayıt için mutlaka TC kimlik numarası gerektiğini hatırlatıp vatandaşlara çağrıda bulundu: "Kimlik numarasını bilmeyen vatandaşlar anketörler eve gelmeden bunu öğrenmeli."

Yeni sistemin tanıtımı için çeşitli kampanyalar yapılacağını bildiren Atalay, adres tespiti için gidildiğinde vatandaşın evde bulunamaması durumunda, öncelikle evde bulunduğu zamanın kollanacağını söyledi. Gerekirse not bırakılacağını veya randevu alınarak tekrar ziyaret edilip gerekli bilgilerin hane halkından alınacağını belirten Atalay, vatandaşın artık tüm işlemlerini, yeni kayıt sistemine bildirdiği adresle yapacağını ifade ederken, başka yere taşınıldığında, en geç 1 ay içinde yeni adresini bildirmesi gerektiğini kaydetti. Yeni sistemlerde yanlış ve hatalı beyanın tespitinin çok kolay biçimde yapılabileceğini söyleyen Bakan Atalay, Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda yanlış beyanda bulunanlar için 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası öngörüldüğünü dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious