Yeni tasarruf paketleri geliyor

Yeni tasarruf paketleri geliyor.8105
  • Giriş : 22.04.2009 / 13:28:00

Bütçedeki çeşitli harcama kalemleri kısılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Merkezi Yönetim Bütçesindeki borçlanma yetkisi 4 katına kadar artırılıyor. Sağlık ve taşıt harcamalarını da kapsayacak şekilde bütçedeki çeşitli harcama kalemleri kısılıyor.

Edinilen bilgiye göre, gider sistemine ilişkin kanun taslağı ile 2009 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunundaki borçlanma yetkisi de yükseltiliyor.

Maliye Bakanlığı yetkilileri, ekonomik büyüklüklerle ilgili revizyon sonrasında, bütçe açığı rakamının 49 milyar liraya yükseltildiğine dikkat çekerek, "Hazinenin borçlanma yetkisinin 4 katına kadar artırılmasıyla söz konusu açığın finansman sorunu gideriliyor" dediler.

Bu arada taslakta çeşitli harcamalara ilişkin teknik düzenlemeler de bulunuyor ve Anayasa Mahkemesinin daha önceki kararları doğrultusunda, 2009 Merkezi Yönetim Bütçe Kanununda yer alan, ancak bütçeyle doğrudan ilgisi olmayan çeşitli kalemler, ilgili kanunlara taşınıyor.

-HARCAMALAR KISILIYOR-

Öte yandan ekonomi yönetimi, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile görüşmeler çerçevesinde, faiz ve personel harcamaları dışındaki bazı gider kalemlerini de kısmaya hazırlanıyor.

Bu doğrultuda harcama kalemleri tek tek gözden geçirilirken, yeni tasarruf tedbirlerinden sağlık harcamalarının da etkilenmesi bekleniyor. Özel hastanelere ödemeler ile ilaç kullanımındaki aşırılıklar önlenecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*