Yeni TCK, Çakıcı'ya yaramadı

  • Giriş : 02.11.2006 / 00:00:00

Çete lideri olduğu iddiasıyla Alaattin Çakıcı'nın 5 yıl hapis cezasına çarptırılarak ilk mahkumiyetini aldığı dava, 6 yıl sonra yeni TCK'nın lehe hükümlerinin uygulanması için yeniden işlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya aralarında Alaattin Çakıcı'nın da bulunduğu 20 hükümlü katılmadı. Davaya ilişkin görüşünü belirten savcı, hükümlü sanıklardan Alaattin Çakıcı ile Mükerrem Selçuk için yeni TCK'da lehe bir düzenleme olmadığını kaydeterek, Çakıcı ve Selçuk için yeni TCK'nın uygulanmasına gerek olmadığına karar verilmesini hakimden talep etti.

Diğer hükümlüler yönünden de görüşünü bildiren Savcı, aralarında Adnan Çiçek ile Tevfik Ağansoy cinayetinin tetikçisi olduğu ileri sürülen Aydın Göker ile Yener Üçüncü'nün de bulunduğu 18 hükümlü hakkında ise "çete üyesi olmak ve ruhsatsız silah bulundurmak" suçlarından 2,5 yıl ile 10,5 yıl arasında değişen hapis cezası istemiyle yeniden hüküm kurulmasını talep etti. Ayrıca savcı cezayı hafıfletecek nedenlerin varlığı halinde de cezalarının 5'te bir oranında indirilmesini istedi.

Mahkeme, hükümlü avukatların savcının görüşüne ilişkin son savunmalarını yapmaları için duruşmayı erteledi.

Organize suç örgütü elebaşı olduğu iddia edilen Alaattin Çakıcı'nın, Fransa'dan Türkiye'ye iadesine konu iki suçtan biri olan ''cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak ve yönetmek'' suçundan 2000 yılında İstanbul 6 No'lu DGM tarafından 5 yıl ağır hapis cezasına çarptırılmış ve temyiz etmediği için cezası kesinleşmişti. Çakıcı'nın da aralarında 20 hükümlünün çeşitli yasadışı eylemleri gerçekleştirmek üzere örgütlendikleri ve bu amaçları doğrultusunda işadamı Emin Cankurtaran'ın yaralanmasına, Tevfik Ağansoy'la birlikte 2 kişinin öldürülmesine , Adil Öngen'in otomobiline silahlı saldırı düzenlenmesine, Hüseyin Yolcu'nun yaralanmasına neden oldukları öne sürülmüştü. Ayrıca işadamları Mehmet Kurt ve Mehmet Üstünkaya, eski bakanlardan Cavit Çağlar ve Mehmet Ağar'la, eski milletvekillerinden Seyfi Yılmaz 'ın öldürülmelerinin planlandığı iddia edilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious