'Yeni TMY tasarısı özgürlükleri kısıtlayacak'

  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

Van Barosu, hükümet tarafından Meclis alt komisyonuna havale edilen (TMY)tasarısının Türkiye'nin yüzünü döndüğü Avrupa Medeniyeti Projesi kapsamındaki insan hakları standartlarıyla ilgili uyum yasaları ile çeliştiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çabuk, yeni TMY'nin sorunları çözme yerine sorunları daha da karmaşıklaştırma sonucunu doğuracağını söyledi.

Çabuk, 1 Haziran 2005'te yürürlüğe giren yeni TCK'daki 60 ayrı suçun terör suçu olarak kabul edildiğini hatırlatarak, yeni TMY'nin şiddet dışındaki suçları da terör kapsamına aldığını savundu. Çabuk, mevcut yasanın 6. maddesinde yer alan para cezalarının 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasına dönüşütürülerek gazetecilere cezaevi yolu açıldığını kaydetti.

Çabuk, yeni TMY tasarısı ile PKK terör örgütü propagandası ve yapılan gösterilerle bayrak açma ve yüzünü kapatan göstericilerle ilgili getirelen terör suçuna da tepki göstererek, "Terör örgütünün faaliyetleri çerçevesinde suç işlemeye alenen teşvik, işlenmiş suçları övme veya terör örgütünün propagandası niteliğindeki olan içeriğe sahip yayınlar, pankart asma, bayrak açma, slogan atma vs. maddeleri düşünce ve ifade özgürlüğü kazanımları çok ani olarak kaldıracak ve AB süreci öncesinde başlanılan noktaya tekrar geri döndürecektir" dedi.

Düzenlemenin yasalaşması halinde Şemdinli sanıklarının adli kontrol uygulanarak salıverileceğini savunan Baro Başkanı Çabuk, TMY tasarısı ile hak ve özgürlüklerinin keyfi müdahalenin yolunun açılacacağını ve anayasada yer alan, insan haklarına saygı, suçsuzluk karinesi, adil yargılama hakkı, kişi özgürlüğü ve güvenilği hakkı, özel hayata saygı duyulmasını isteme hakkı, avukat hakkından yararlanma, savunma hakkı, mülkiyet hakkı, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ve diğer hak taleplerinin ihlale uğrayacakları gerekçesi ile geri çekilmesini istedi. Başkan Çabuk, Perşembe günü yapılaca Şemdinli davası ile ilgili olarak Van Barosu'ndan 50 avukatın davaya müdahil olma dilekçesini veridiğini ifade etti.

Çabuk, mahkemenin salonun dar olması gerekçesi ile tüm avukatların duruşmaya alınmaması yönündeki kararının hukuk camiasında tartışılacağını söyledi.

Kendilerinin kanaatinin duruşmanın daha büyük bir salonda yapılması olduğunu ifade eden Çabuk, duruşmaya kaç avukatın gireceği konusunda netleşen bir durumun olmadığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious