Yeni üniversiteler geliyor, Burdur çözüm ariyor

Yeni üniversiteler geliyor, Burdur çözüm ariyor.7585
  • Giriş : 23.11.2005 / 00:00:00

BURDUR - Burdur'a kurulacak olan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nin kampüs alaninin plani, is adamlari ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerine gösterilerek fikir beyan etmeleri istendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bunlar arasinda yer alan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nin fakülte binalarinin yapimi için çözüm araniyor. Vali Can Direkçi, gerekirse kampus alani kuruluncaya kadar valilik ve bazi kamu kurumlari binalarinin üniversite ile paylasilacagini söyledi.

Burdur yillardir özlemle bekledigi üniversitesine kavusuyor. Ilk kez 1990'li yillarin basinda yapilan müracaatlar sonunda neticelendi. Hükümet 15 ilde kurulmasi hedeflenen üniversiteler ile ilgili tasariyi önce YÖK'e sonra da Bakanlar Kurulu'na onaylatti. Kirsehir, Kastamonu, Düzce, Burdur, Usak, Rize, Tekirdag, Erzincan, Aksaray, Giresun, Çorum, Yozgat, Adiyaman, Ordu ve Amasya illerinde üniversite kurulmasi için hazirlanan önerge dün TBMM'ye ulasti. Bu listede 4'üncü sirada yer alan Burdur'da da hazirliklar hizlandirildi.

Kurulacak olan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, ilk etapta Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Veterinerlik Fakültesi, Egitim Fakültesi, Saglik Yüksekokulu, Bucak Hikmet Tolunay Meslek Yüksekokulu, Bucak Emin Gülmez Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Gölhisar Meslek Yüksekokulu ile Aglasun Meslek Yüksekokulu'ndan olusacak. Listedeki yüksek okullardan Süleyman Demirel Üniversitesi ile Akdeniz Üniversitesi'ne bagli olarak halen faaliyet gösterenler, yeni üniversiteye devredilecek.


KAMPÜS PLANI HAKKINDA BÜTÜN KATILIMCILARIN GÖRÜS BELIRTMESI ISTENDI


Sehir içinde farkli mekanlarda bulunan fakülteler yeni dönemde Burdur Yüksekögretim Vakfi'nin (BURYÖV) sehir merkezine 8 kilometre uzaklikta bulunan arsasina tasinacak. Su an alt yapi eksiklikleri giderilmeye çalisilan kampüs alanina ilk harcin 2006 yili basinda atilmasi planlaniyor. Yapilacak olan Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi 3 milyon 500 bin YTL'ye mal olacak. Bu yüzden imece usulü ile para toplaniyor. Vali Can Direkçi önderliginde Burdur Meslek Yüksek Okulu toplanti salonunda kentin önde gelen is adamlari ve sivil toplum örgütleri bir araya geldi. Kampüs alaninin plani gösterilen toplantida tüm katilimcilarin fikir belirtmesi istendi.

Yeni üniversitenin artik hayal olmadigini söyleyen Vali Direkçi, herkesi destek olmaya davet etti. Belediye Baskani Sebahattin Akkaya ise, Burdur'un artik kabugunu kirdigini söyleyerek, üstlerine düsen görevi yerine getireceklerini taahhüt etti.

Burdurlulardan yillarca bekledikleri üniversiteye katki yapmalarini isteyen Akkaya, "Artik ceplerdeki akrebin öldürülme zamani geldi. Herkes cebindeki para ölçüsünde bu ise sahip çikmali." diye konustu.

Bu amaçla Sanayi ve Ticaret Odasi ve Ticaret Borsasi birlikte yaklasik 750 bin YTL yardim sözü verdi. Burdur Ziraat Odasi, Esnaf Kefalet Odalari Birligi de, bu konuda yardimlarini esirgemeyecegini bildirdi. Bu gün 3'üncüsü yapilan toplantinin bir ay sonra tekrarlanmasi karalastirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious