Yeni üniversiteler için görüşmeler başladı

  • Giriş : 15.05.2007 / 00:00:00

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlanan tasarıyla ilgili CHP'li Özyurt, iktidarın üniversite açmaya taraftar olmadığını savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Özyurt; “Eğer olsaydı, 2005'te kurulan 15 üniversiteye rektör atardı” dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda, verilen bir saatlik aranın ardından 17 ile üniversite kurulmasını öngören kanun tasarısının görüşmelerine başlandı. Tasarı üzerine CHP grubunun görüşlerini açıklayan Bursa Milletvekili Mustafa Özyurt, 2005'te 15 üniversite kurulduğunu ancak rektörlerinin atanmadığını anımsattı. İktidarın, “canı gönülden” üniversite açmaya taraftar olmadığını savunan Özyurt, “Olsaydı bu kurulan üniversitelere rektör atardı” diye konuştu. Özyurt, kurulacak üniversitelerin “tabela üniversitesi” olacağını, gerçek anlamda üniversite olmayacağını ifade etti. 15 üniversitenin, kurulduğundan bu yana sadece 29 yayını çıktığını belirten Özyurt, aynı dönem içinde bu sayının İstanbul Üniversitesinde bin 161, Hacettepe Üniversitesinde bin 17 ve Ankara Üniversitesi'nde 904 olduğunu vurguladı. Özyurt, AKP iktidarında öğrenci sayısının yüzde 22 artmasına rağmen öğretim görevlisinin binde 4 artış gösterdiğini belirterek, “Bu oranla mı 17 üniversiteyi dolduracaksınız?” diye sordu.

“EĞİTİM İLE OLACAKTIR”

AKP Çankırı Milletvekili Hikmet Özdemir de partisinin görüşlerini dile getirirken, eğitimin önemine işaret etti.

İnsan eğitimiyle beşikten mezara kadar meşgul olmaları gerektiğini vurgulayan Özdemir, yatırımların en hayırlısının, insana yapılan olduğunu kaydetti. Özdemir, eğitim sisteminin, çağa ve teknolojiye ayak uyduracak seviyeye geldiğini söyledi. İnsana hak ettiği değeri vermedikleri için beyin göçü yaşandığına ifade eden Özdemir, “İnsanımıza değer, imkan vermeliyiz, önünü açmalıyız. Bunlar eğitim ile olacaktır” dedi. Özdemir, üniversitelerin, milletin geleceğinde önemli bir rolü olduğunu dile getirdi. Kurulacak 17 üniversite ile okullaşma oranının artacağını ve bunların “tabela üniversitesi” olmayacağını vurgulayan Özdemir, üniversite sayısının 110'a ulaşacağını söyledi.

“DÜNYADA GÖRÜLMEDİ”

AKP Trabzon Milletvekili Aydın Dumanoğlu da rektörlerin bilim üreten insanlar arasından seçilmesi gerektiğini kaydetti. Mevcut rektör seçimi sistemini eleştiren Dumanoğlu, bunun kökten değişmesi gerektiğini, böyle bir sistemin dünyada görülmediğini belirtti. Dumanoğlu, 1992'den bu yana rektör ataması yapıldığını ifade ederek, “İş AK Parti'ye gelince, bu, Anayasaya aykırı oluyor” dedi. Aydın Dumanoğlu, son 4 yılda üniversite sayısının yüzde 50 arttığını anımsattı. Görüşmelerin ardından tasarının maddelerine geçildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious