Yeni üyelere kapıyı açın!

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

Letonya Cumhurbaşkanı Vaira Vike Freiberga, NATO zirvesinin ikinci gününde yaptığı açılış konuşmasında "yeni üyelere kapıyı açın" çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Toplantıların ardından aile fotoğrafının çekilmesi ile zirve sona erecek.

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Letonya lideri Freiberga, NATO'nun uzun yıllardır 'demokrasi, özgürlük, barış ve istikrar' alanında başarılı olduğunu vurguladı. Letonya'nın 'demokrasinin eksikliğinin' ne demek olduğu bildiğine vurgu yapan Freiberga, Riga'nın özgürlük ve demokrasi için çok kan akıttığını ifade etti. Ancak Freiberga, Letonya'nın yaşadığı bu demokrasinin hala bazı ülkelerde yaşanamadığını vurguladı. Freiberga, NATO'nun yeni üyelere kapılarını açması çağrısında bulundu.

Letonya, Eski Sovyetler Birliği yönetimi altında uzun yıllar yaşadı. Eski Sovyetler toprağında komünizm tehlikesine karşı kurulmuş NATO'nun zirve toplantısı yapması Rusya'yı rahatsız ediyor. Gürcistan ve Ukrayna'da NATO'ya katılmak istiyor ancak bu isteğe Moskova soğuk bakıyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Ukrayna ve Gürcistan'ın NATO'ya girmesinin, eski Sovyetler Birliği topraklarında, ciddi jeopolitik değişime yolaçabileceğini söylemiş ve NATO'nun sınırlarına ulaşması durumunda Rusya'nın kendi güvenliği için gerekli adımları atacağını belirtmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious