Yeni yasa asgari ücretlilere yaradı

Yeni yasa asgari ücretlilere yaradı.6587
  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Unakıtan: "Asgari ücret ile çalışanlar yeni getirilen vergi iadesi sisteminde eskiden daha büyük bir avantaja kavuşacak"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

. Unakıtan, özel sektörde olanların da işverenleri ile konuşarak, hakları olan farkı alacaklarını belirterek, "İşveren vermezse bana söylesinler, ben çalışanların yanındayım" dedi.
Unakıtan, dünya ekonomik forumu zirvesinde gezetecilerin sorularını yanıtladı. IMF Ankara Temsilcisi Hugh Bredenkamp'ın, 'vergi oranlarının düşürülmesi gerektiği' yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine, hükümetin bu konuda kararlı olduğunu ifade eden Unakıltan, şöyle konuştu:

"Şimdiye kadar biz vergileri düşürdük, önümüzde birkaç tane daha var. Bunları yaparken, benim Maliye Bakanı olarak, ne getiriyor, ne götürüyor onu hesaplamam lazım. Hesapta, mali disiplinde saptıracak bir ölçü varsa onu yapmam. Kimse kusura bakmasın."

Unakıtan, asgari ücretli çalışanların, yeni getirilen sistemle vergi iadesinden daha az yararlanacaklarına dair açıklamaların hatırlatılmasi üzerine de asgari ücretlilerin bilhassa eskiden aldıkları avantajdan daha büyük bir avantaja kavuşacaklarını kaydetti. Özel sektörde olanların da işverenleriyle konuşarak, hakkı olan farkı alacaklarını söyleyen Unakıtan, işverenlerin vermemesi halinde, hangi işlemin uygulanması gerektiğine yönelik olarak, "Kim yapmıyorsa bana söylesinler, ben çalışanların yanındayım" dedi.

Maliye Bakanı Unakıtan, elektrik zammı ile ilgili bir soru üzerine şu yanıtı verdi: "Başbakanımız beyanat verdi. Başbakanımız ne dediyse odur. Ne dedi ? Şu anda herhangi bir elektrik zammı sözkonusu değil. Olursa bunu açıklamaktan çekinmeyiz. Onun dışında herhangi bir bakana bununla ilgili sormayın."

Bir gazetecinin, "Aldığınız bir taşınmaz ile ilgili vergi kaçırdığınız söyleniyor, ne dieyeceksiniz?" sorusu üzerine Unakıtan, "İleri sürülen o husus maalesef, üzülerek söylüyorum yalan. Bununla ilgili bugün bir basın açıklaması yaptım. Böyle birşey yok. Belgeleriyle beyan ettim. Yani maalesef çok çirkefçe açıklamalar. Çok ahlak dışı açıklamalar. Çok üzülüyorum bunu söylerken" şeklinde konuştu.

Unakıtan, Dünya Ekonomik Forumu'na katılan yabancıların Türkiye'nin her türlü yatırım alanı ile ilgilendiklerini söyledi. Milli Piyango'dan elektriğe kadar çok yoğun talepler olduğunu ifade eden Unakıtan, yatırımcıların, Türkiye'ye gelme isteklerini beyan ettiklerini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious