Yeni yasa emeklileri ve çalışanları nasıl etkileyecek?

Yeni yasa emeklileri ve çalışanları nasıl etkileyecek?.11434
  • Giriş : 07.03.2008 / 23:53:00
  • Güncelleme : 07.03.2008 / 23:58:21

Sosyal Güvenlik Reformu uzun çalışmaların ardından bir kez daha Meclis'e geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mahkemenin iptal kararının ardından sil baştan yazılan reform komisyondan geçti. 18 Mart'ta Genel Kurul'da görüşülmeye başlanacak. Peki reform çalışanları, emeklileri nasıl etkileyecek ? İşte ayrıntılar....

ESKİ –YENİ MEMUR AYRIMI SIKINTI DOĞURABİLİR

Ancak bu kez de ortaya yeni memur eski memur ayrımı çıktı. Uzmanlar bu ayrımın Anayasa Mahkemesinden dönebileceğini düşünüyor.

Peki hazırlanan bu son Reform hayatımızı nasıl etkileyecek? Reformun öncelikli amacı kara delik haline gelen sosyal güvenlik açıklarını önlemek olduğu için çalışanın sistemde kalış süreleri uzuyor.

7 BİN GÜN PRİM SAYISI 9 BİN GÜNE ÇIKIYOR

Yani çalışan emekli olmak için daha çok çalışacak. Çünkü daha önce 7 bin gün prim ödeyerek emekli olan çalışan şimdi 9 bin gün prim ödemek zorunda. Emeklilik yaşı da kademeli olarak 65’e çıkıyor.

EMEKLİ YAŞI 65’E ÇIKIYOR

Emekli olunca alınan maaşlar da bir miktar aşağı çekiliyor. Çünkü daha önce maaş üzerinden % 2.6 olan aylık bağlama oranı şimdi % 2’ye çekiliyor. Bu durum da maaşların azalmasına yol açacak.

EMEKLİ MAAŞI DÜŞECEK

Sosyal Güvenlik Reformunun en büyük getirisi ise sağlıkta olacak. Yatarak tedavilerde hiç kimseden fark ücreti istenmeyecek.

YATARAK TEDAVİDE FARK ÖDENMEYECEK

Yani hastanın; Özel hastaneler dışında hiçbir yerde cebinden ekstra bir para çıkmayacak. Gazi ve şehit yakınları ise Özel hastanelerde bile katkı payı ödemeden tedavi olabilecekler.

ÖZELDE TEDAVİ KOLAYLAŞIYOR

Özel hastaneler normal vatandaştan tedavi ücretinin % 20'sinden fazlasını talep edemeyecekler. Devletin sağlığa ayırdığı payı daha da yukarı çeken Reform yeşil kart uygulamasını da kaldırıyor.

YEŞİL KART TARİH OLUYOR

Sadece geçen yıl yeşil kartlıların sağlık gideri için tam 4 milyar ytl para harcandı. Tüm yeşil kartlılar Reform yürürlüğe girmesiyle birlikte genel sağlık sigortası kapsamına alınacaklar.

FAKİRİN SİGORTA PRİMİ DEVLETTEN

Geliri olmayan ve asgari ücretten düşük olanların sağlıktan yararlanması için gerekli olan primlerini Devlet ödeyecek. İşsiz kalıp işsizlik maaşı almayanlarsa sağlık hizmetinden sadece 10 gün yararlanabilecek.

YIPRANMA PAYI KALDIRILANLAR

Gazeteci, Postacı, Pilot, Devlet Sanatçısı, İnfaz Koruma Memuru
Makinist, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası üyeleri, Milletvekili
Gazeteci, postacı ve pilotlara yıpranma payını kaldıran Reform, Kuruma borcu olmayan işverene prim indirimi öngörüyor. Reform kayıt dışına da büyük darbe vuruyor. Artık çalışanların maaşı bankaya yatacak.

BANKAYA YATMAYAN MAAŞ ÖDENMEMİŞ SAYILACAK

Bankaya yatmayan maaş ödenmemiş sayılacak. Sosyal Güvenlik Reformu kamudan uzaklaştırılanlara da af getiriyor. 2006 yılında çıkarılan sicil affı kapsamında 1999 ile 2005 yılı arasında atılan kamu çalışanlarına emekli olma hakkı sunuluyor.

ATILANLARA 6 YIL EMEKLİ KOLAYLIĞI GELİYOR

Bu kişiler aradaki prim borçlarını 2 yıl içinde ödeme şartı ile tam 6 yıl kazanacaklar. Reformla ikinci emekliliğin de önüne geçiliyor. Banka, ticaret sanayi borsalarında uygulanan sandıklar kuruma devrediliyor. Böylece çalışanlar hem bağlı olduğu sigorta kurumundan hem de buralardan ikinci kez emekli olamayacaklar

SAMANYOLUHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious