Yeni yılda Bar ve lokantalarda sigara yasaklanabilir

  • Giriş : 30.12.2007 / 21:43:00
  • Güncelleme : 30.12.2007 / 21:51:38

Yeni yılda Meclis'in ilk gündem maddesi sigara yasağını genişleten yasa teklifi olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çarşamba günü Genel Kurul'da görüşülecek teklif yasalaşırsa bar, lokanta ve kahvehanelerde sigara içmek yasaklanacak.

Sigara yasağını genişleten yasa teklifi Adalet Komisyonu'nda kabul edildi. Teklif yeni yılda Genel Kurul'da görüşülecek.

Düzenleme kabul edilirse açık kapalı birçok mekanda sigara içilemeyecek.

Teklifin en dikkat çekici maddesi, bar, kahvehane ve lokantalara getirilen yasak. Bu tip mekanlarda sigara içmek yasak olacak. Tiryakiler icin özel oda oluşturulacak. Ancak bu bölümlerin duman sızdırmaması gerekecek.

Ayrıca konutlar hariç binaların kapalı alanlarında da sigara içilemeyecek. Sadece kapalı mekanlar değil, bazı açık mekanlarda da sigara yasaklanacak.

Hastaneler, okullar 18 yaşından küçüklere yönelik eğitim ve kültür hizmeti veren binaların bahçelerinde sigara içilemeyecek. Stadlarda ve kapalı spor salonlarında sigara içenler için ayrı bölüm oluşturulacak.

Düzenleme tüm toplu taşıma araçlarında hatta takside bile sigara içilmesini yasak getiriyor. Sadece şehirlerarası ve uluslararası güzergahlardaki demir ve denizyolu araçlarında tiryakiler için özel oda oluşturulmasına izin verilecek.

Yeni yasayla yasağa uymayanları para cezası bekliyor. Sigara yasağına uymayan işletmelere 500 ile 5 bin YTL arasında ceza verilecek. Yasaklanan yerde sigara içmenin cezası da 50 YTL olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious