Yeni yılda trafik kurallarına dikkat!

Yeni yılda trafik kurallarına dikkat!.9820
  • Giriş : 31.12.2007 / 17:39:00

Mersin Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürü Remzi İnceler, trafik cezalarının yeni yılla birlikte yüzde 7 oranında artacağını hatırlatarak, sürücülerin,trafik kurallarına uymaları gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mersin kent merkezi ve ilçelerindeki trafik uygulamalarının aralıksız devam ettiğini kaydeden İnceler, amaçlarının ceza yazmak değil, meydana gelebilecek ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarını asgariye indirmek olduğunu belirtti. Sürücülerden, üzücü sonuçlarla karşılaşmamaları için kurallara azami ölçüde riayet etmelerini isteyen İnceler, son dönemde özellikle ölümlü ve yaralamalı kazaların olduğu bölgeleri belirleyerek, buralardaki denetimleri sıklaştırdıklarını kaydetti.

Kent merkezinde bu bölgelerde neredeyse günün 24 saati radar uygulaması yaptıklarını anlatan İnceler, "Amacımız, bu bölgelerde sürücülerimizin dikkatli gitmesi ve hızlarını buna göre ayarlamasını sağlamak. Özellikle kavşak içerisinde, kavşağı geçerken kurallara uygun hareket etmelerini ve hızını kavşağın yapısına uygun olarak ayarlamalarını istiyoruz.

Mersin'de son 2 yılın istatistiklerine baktığımızda, ortalama 8 bin ile 8 bin 500 civarında kaza meydana geldiğini görüyoruz. Bunlardan bin 100'ü yaralamalı, 14'ü ise ölümle sonuçlanmış. Bu kazalara baktığımızda, yüzde 90'ı kavşak içinde meydana gelmiş. Bu demektir ki, kavşaktaki geçişlerde kurallara uygun hareket edilmemiş. Biz de uygulamalarımızı bu yönde artırdık ve sürücülerimizi bu konuda bilgilendirmeye çalışıyoruz. Bu kurallar vatandaşın kendi güvenliği açısından son derece önemli" dedi.

Bunun yanında her gün kesintisiz olarak alkol uygulamalarına devam ettiklerini ifade eden İnceler, bu gece yılbaşı olması dolayısıyla bu yöndeki denetimlerin daha sıklaştırılacağını dile getirerek, "Tabii ki insanlar eğlenmeli, ama alkollü olarak direksiyon başına geçmesin. Eğlence bir faciaya dönüşmesin" diye konuştu.

Uygulamaların emniyet kemeri ve cep telefonu konusunda da devam
ettiğini söyleyen İnceler, şöyle konuştu: "Özellikle emniyet kemeri konusunda ülke olarak sınıfı geçemedik. Yüzde 20 oranında bir kullanım oranı var şehir merkezlerinde. Amacımız bunu yüzde 50-60'lara yükseltmek. Bu konu çok önemli. Emniyet kemeri çarpışma anında insan hayatının kurtarılmasında büyük önem taşıyor.

Sürücülerimizin bu bilince ulaşması gerekmektedir. Yine cep telefonu ile ilgili de uygulamalarımız var. Normal şartlarda 100-110 ile giden bir aracın frene bastığında durması gereken mesafe 30 metreolarak
ölçülmüş, alkollü bir şahsın 35 metre, cep telefonu ile konuşmalarda ise 45 metre olarak ölçülmüş. Demek ki alkollü sürücüden daha kötü sonuç ortaya çıkabiliyor. Bu yönde uygulamalara sıkı bir şekilde devam ediyoruz, bundan sonra daha da sıklaştırılacak. Bu konuda eğitim çalışmalarımız var. Çevirerek yaptığımız uygulamalarda insanlarımızı bu konuda uyarıyoruz. Bunları daha sonra sadece cep telefonu veya sadece emniyet kemerine yönelik uygulamalar olarak devam ettireceğiz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious