Yeni yılda zam rüzgarı esecek

  • Giriş : 09.12.2007 / 09:02:00

Doların düşmesi zamları kaçınılmaz kıldı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kampanyalarını yılın son günlerinde bitecek şekilde denk getiren inşaat şirketleri, bu kampanyaların ardından zamma hazırlanıyor.

Bazı firmaların bu ay içinde, bazılarının ise ocak başında yapacağı zamların oranları yüzde 5 ile yüzde 20 arasında değişiyor. 2007 yılının bitmesine günler kala, inşaat sektöründe de hareketli günler yaşanıyor. Geçtiğimiz ayda yaptıkları kampanyalarla satışlarını arttıran gayrimenkul sektörü, şimdi de zam hazırlığına başladı.

Pek çok şirketin satıştaki projelerine yapacağı zammın yanı sıra, yeni projeleri de görücüye çıkmak için yılbaşını bekliyor. İnşaat malzemeleri maliyetlerinin artması, doların düşmesi, seçim ve yaz sıcaklarının ardından toparlanan gayrimenkul sektörü, yüzde 20'ye varan zamlarla yeni projeler için 'güç toplayacak.' 2008'e girerken zam yapmayacak bazı firmalar ise bunun için nisan, mayıs gibi konut sektörünün daha hareketli zamanlarını tercih ediyor.

Dolar düştü, zam kaçınılmaz oldu
Yeni yıl öncesinde konut projelerine zam yapmayı düşünen şirketlerden biri Ant Yapı. Satışta olan Ümraniye'deki Antrium Residence ve Çeşme'deki Port Alaçatı Yamaç Evler için yüzde 20 zam yapacaklarını dile getiren Ant Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Okay, "Projelerimizi dolar üzerinden satıyoruz ve dolar son bir sene içinde düşüş gösterdi. Bu nedenle zam yapmak zorunda kalıyoruz" dedi. Yapılacak zamla fiyatları 200 bin dolar ile 685 bin dolar arasında değişen Antrium Residence'ın fiyatları 240 bin ve 822 bin dolara çıkacak. Fiyatları 120 bin dolarla 850 bin Euro arasında değişen Port Alaçatı Yamaç Evleri ise 144 bin-1 milyon 20 bin Euro'ya çıkacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious