Yeni Zelanda valisi Çankaya'da

Yeni Zelanda valisi Çankaya'da.9209
  • Giriş : 27.04.2009 / 17:06:00

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ile Yeni Zelanda arasındaki ilişkilerin tarihi boyutu olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Abdullah Gül, ''25 Nisan 1915'de Gelibolu'da birbirine uzak coğrafyalardaki ülkelerimizin, savaş koşullarında dahi centilmence başlayan ilk karşılaşmaları saygıya dayanan köklü ve kalıcı bir dostluğa temel oluşturmaktadır.'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül ve Yeni Zelanda Genel Valisi Sir Anand Satyanand baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından, Çankaya Köşkü'nde ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Gül, Satyanand ve eşini Türkiye'de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye'nin sadece komşuları ve çevresindeki ülkelerle değil, mesafe olarak uzak ülkelerle de ilişkilerini geliştirmek için gayret gösterdiğini, Yeni Zelanda'nın ''Türkiye'nin geleneksel dostu'' olduğunu söyledi. Gül, 1. Dünya Savaşı sırasındaki Çanakkale Savaşları'nın iki ülke ilişkilerinin tarihi boyutunu oluşturduğunu belirterek, "25 Nisan 1915'te Gelibolu'da birbirine uzak coğrafyalardaki ülkelerimizin, savaş koşullarında dahi centilmence başlayan ilk karşılaşmaları, saygıya dayanan köklü ve kalıcı bir dostluğa temel oluşturmaktadır. Ulusların ilk kez savaş meydanlarında tanışmalarının ileride dostluğun temelini oluşturabileceklerinin tarihteki ilk ve tek örneği, Çanakkale Savaşları'dır. Bu savaşlar tarihimizin en önemli dönüm noktalarındandır." diye konuştu.

Yeni Zelanda Genel Valisi Sir Anand Satyanand da Yeni Zelanda-Türkiye ilişkilerinin son derece sağlam temeller üzerinde yükseldiğini söyledi. Satyanand, Cumhurbaşkanı Gül'ü Yeni Zelanda'ya davet ettiğini ifade ederek, Gül'ün ülkesini ziyaret etmesinin son 10 yılda üst düzey ziyaretlerle iki ülke arasında tesis edilen kimyayı devamlı kılarak, daha da güçlendireceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül, Dışişleri Bakanlığı'nın Ermenistan ile ilişkilerin normalleştirilmesi çerçevesinde yol haritası üzerinde uzlaşıldığına yönelik açıklamalarının ardından, ''Azerbaycan'dan eleştiri sesleri yükseldiğini'' belirten bir gazetecinin, ''Bu süreçte Azerbaycan'a bir ziyaretiniz gündemde mi?" sorusuna, ''Onlarla ilgili defalarca sordunuz, defalarca bunlarla ilgili bilgileri verdim size. Yeni söyleyeceğim, ekleyeceğim birşey yok." cevabını verdi.

Cumhurbaşkanı Gül, Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından Bostancı'da gerçekleştirilen operasyonda, emniyet amiri ve vatandaşın hayatını kaybettiğine işaret ederek, "Hem acılarını paylaşıyorum, kendilerine Allah'tan rahmet, ailelerine ve bütün milletimize başsağlığı diliyorum." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*