Yeni Zelanda'yı karıştıran Türk gündemde

Yeni Zelanda'yı karıştıran Türk gündemde.13912
  • Giriş : 19.01.2009 / 03:00:00
  • Güncelleme : 18.01.2009 / 22:53:45

Yeni Zelanda'da restorant işleten bir Türk'ün küçük bir davranışı ülke gündemine oturdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yeni Zelanda'da Mevlana Cafe'ye gelen iki kadın ve iki çocuğun İsrailli olduklarını anlayınca yemek vermeyen Mustafa Tekinkaya'ya tepkiler sürüyor. İsrail'in Yeni Zelanda'dan da sorumlu Sydney Büyükelçisi de Yeni Zelanda'ya nota verdi.

14 Ocak Çarşamba günü, Yeni Zelanda'da yaşayan kardeşler Natalie Bennie ve Tamara Shefa, 2 ve 4 yaşındaki çocuklarıyla Mevlana Cafe'ye gittiler. Çocuklar için oyun alanı olduğu için burayı tercih eden iki kardeşin, İbranice konuştuklarını fark eden kafenin sahibi Mustafa Tekinkaya, İsrail savaşı sona erdirene kadar Yahudilere yemek vermeyeceğini söyledi ve Bennie ile Shefa'nın dışarı çıkmalarını istedi.

GÜNDEME OTURDU

Yeni Zelanda'da gündemin en üst sıralarına çıkan olay sonrası dün de Esk Caddesi'nde kafe önünde eylemler başladı. Ellerinde "Savaşa hayır", "Öfkeye hayır", "Ayrımcılığa hayır" ve Yeni Zelanda yerlileri Kiwilere atfen "Kiwiler ayrımcılık yapmaz, öfkeye boyun eğmez" yazılı dövizlerle toplanan grup, Mustafa ve eşi Joanne Tekinkaya'yı protesto etti. Eylemciler, Yeni Zelanda'da ırkçılığın kabul edilemez olduğunu, yapılan muamelenin ulus çapında ırkçı bir utanca sebep olduğunu söylediler. Savaş karşıtı ancak İsrail karşıtı olmadıklarını belirten grup adına konuşan Rachel Goldsmith, Tekinkayalar'ın eylemini desteklemediklerini ancak durdukları noktayı desteklediklerini söyledi.

Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Murray McCully, İsrail Büyükelçisi'nin, hükümetin harekete geçmesi için nota verdiğini belirtirken, halkın Ortadoğu'daki durumla ilgili duyarlı olduğunu ama Tekinkaya'nın yaptığı gibi eylemlerin ülkelerine ithal edilmemesini umduklarını söyledi.

Yeni Zelanda'dan sorumlu İsrail'in Sydney Büyükelçisi Yuval Rotem de "İsrail karşıtı, anti Musevi fikirlerin bitmesi lazım. Yeni Zelanda sorunun parçası olmamalıdır. Hükümetin benzer eylemlere karşı kırmızı ışık yaktığını somut şekilde ifade etmesi gerekiyor" dedi.

TÜRKLER DE BÖLÜNDÜ

Bu arada aynı caddede bulunan Turkish Kebab, Tekinkaya'nın eylemini destekleyip, savaş bitene kadar İsraillilere hizmet vermeyeceğini açıklarken, bir başka caddede bulunan Turkish Kebab House herkesin dükkanlarında ağırlanacağını belirtti.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*