Yeniden toplu grev kararı

Yeniden toplu grev kararı.25454
  • Giriş : 12.02.2009 / 22:37:00

Fransa'da kapitalizmin krizine karşı 29 Ocak'da yapılan genel grevle 2.5 milyon işçi ve emekçi sokaklara akmıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ülkede örgütlü bulunan 8 konfederasyonun bir ilk olan bu ortak grevinde, sadece başkent Paris 300 bin kişilik bir yürüyüşe sahne olmuştu.

Fransa işçi sınıfının bu görkemli bir günlük genel grevi sonrası Sarkozy uzlaşma çağrısı yapmak zorunda kaldı ve sendikaları görüşmeye davet etti. Sekiz sendikanın temsilcileriyle yapılan görüşmeden çözüm beklemeyen sendikalar, hükümetin çözümsüzlüğüne yeni grev kararıyla hodri meydan dedi.

Sarkozy'nin öne sürdüğü planı birleşik mücadele içerisinde çatlak yaratma girişimi olarak değerlendiren sendikalar, 19 Mart'ta yine ülke genelinde büyük bir eylem hazırlığına karar kıldılar.

Sarkozy'nin görüşme manevrasının arka planını açık eden bir gelişme daha yaşandı: Görüşmeler devam ederken Peuguet ve Citroen yönetimi on bin işçinin işten çıkartılacağını açıkladı.

29 Ocak grevinde milyonlarca işçinin yükselttiği, iş güvencesi sağlanması, emeklilik hakkına el uzatılmaması ve ücretlerin

iyileştirilmesi taleplerini dikkate almayan hükümet, kamu ve özel sektörde emekçilerin birliğini baltalayacak girişimleriyle ipleri koparmış oldu.

Fransa işçi sınıfı 1995 genel grevi sonrası son yirmi yılın en görkemli karşı koyuşunu sergileyerek 29 Ocak'ta hükümeti uyarmıştı. Şimdi 8 sendika 19 Mart'ta daha güçlü bir greve hazırlanıyor.

Her gün bir önceki güne göre daha da derinleşen kriz çalışanların yaşamını alt üst etmekte. Fransız işçi sınıfı işini ve geleceğini savunmak için 19 Mart'ta alanları zap etmek zorunda.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*