Yeniden zamlı günler mi?

  • Giriş : 03.07.2006 / 00:00:00

TÜGİK Başkanı Özmen: ’Türkiye yeniden zamlı bir döneme girecek’ dedii

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Erhan Özmen, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Haziran ayı enflasyon rakamlarının Nisan ve Mayıs aylarındaki yükseliş trendini sürdürdüğünü ifade etti.

TÜGİK Genel Başkanı Erhan Özmen, yaptığı açıklamada, özellikle TÜFE’nin beklentilerin altında, ÜFE’nin ise beklentilerin üzerinde çıkmasının şaşırttığını belirterek, şöyle dedi:

"Her ne kadar son üç aydır yaşanan ekonomik dalgalanmalar nedeni ile girdi maliyetleri artsa da ÜFE’nin yüzde 4.02 oranında çıkması, henüz üreticilerin döviz ve petroldeki artışı girdi maliyetlerine yansıtmadıklarını göstermektedir. Bunun anlamı şudur; önümüzde süreçte Türkiye yeniden zamlı bir döneme girecektir. Tüketiciler yaklaşık 4 yıldır uygulanan ekonomik program nedeni ile unutmaya başladıkları zam furyasına yeniden kapılacaklardır."

Özmen, Hükümetin bu noktada gerekli tedbirleri bir an önce almasının şart olduğunu belirterek, burada yapılacak en yerinde hareketin, enflasyon ve büyüme ekonomik hedeflerde revizyona gitmek olduğunu kaydetti. Özmen, "Ancak bu sayede son aylarda yaşanan güven eksikliği yeniden kazanılabilecektir. Aksi takdirde Türkiye’yi yeni krizin eşiğine getirmek an meselesi olacaktır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious