Yenidoğan 5 bebek öldü

  • Giriş : 26.08.2006 / 00:00:00

Prof. Dr. Mustafa Hacımustafaoğlu, Çekirge Çocuk Hastanesi’nde 5 çocuğun öldüğünün kendilerine söylendiğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kendilerine bilgi gelene kadar önce 2 ardından da 3 bebeğin yaşamını yitirdiğini açıklayan Prof.Dr. Hacımustafaoğlu, hastane yönetiminin ölümlerin ardından kendilerinden yardım istediğini belirtti.

Olayı, Çekirge Akşemseddin Çocuk Hastanesi Başhekimliği'nin kendilerinden yardım istemesi sonucu öğrendiklerini söyleyen Prof. Dr. Mustafa Hacımustafaoğlu, 21 Ağustos pazartesi günü hastane yönetimi ile bir araya gelip, durum değerlendirmesinde bulunduklarını kaydetti. Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde ciddi seyirli enfeksiyonlar olduğunun kendisine söylendiğini kaydeden Prof.Dr. Hacımustafaoğlu, şöyle konuştu: “Birkaç olguda hastane enfeksiyonu olarak bilinen ‘klebsiella’ olduğu söylendi. Ayrıca birkaç hastanın kanında da birden fazla hastalık olduğu belirtildi. Buna bağlı olarak 5 çocuğun öldüğü bana bildirildi. Bölümde değerlendirme yaptık. Bu tip riskli olguların bulunduğu serviste, bu gelişme üzerine, diğer hastaların mikroptan etkilenmemeleri için tüm kademelerde, ciddiyet ve hassasiyetle önlemler alınmasına karar verdik.”

Önlem olarak mikrobun görüldüğü servise hasta kabulünu durdurduklarını sözlerine ekleyen Prof.Dr. Mustafa Hacımustafaoğlu, o gün serviste 10 hastanın bulunduğunu, bunların ikisinin durumunun kritik, üçünün biraz daha iyi, diğerlerinin ise normal olduklarını ifade etti. Bu hastaların bir kısmında tipi belli olmamakla birlikte kanlarında bazı mikropların ürediğini öğrendiklerini vurgulayan Prof. Dr. Hacımustafaoğlu, “Şu anda yenidoğan yoğun bakım bölümünde bir anlamda karantina uygulanıyor diyebiliriz. Bunun başarılı olabilmesi içinde 3- 4 hafta süreye ihtiyaç var. Bu süreçte servise hasta kabul edilmemelidir” dedi.

HASTANE: BEBEK ÖLÜMLERİ BAŞKA NEDENLERDEN

Olayın duyulması üzerine dün basın açıklaması yapan Sağlık Müdür Vekili Serhat Yamalı ve Başhekim İlhan Dindar, serviste mikrobun 14 Ağustos'ta görüldüğünü, bu tarihten itibaren gerekli önlem ve tedbirlerin alındığını açıkladı. Yamalı ve Dindar, mikrobun serviste görülmesinden sonra bebek ölümlerinin gerçekleşmediğini, 14 Ağustos'tan önce yaşamını yitiren 6 bebeğe ise erken doğum veya beyin travması tanıları konduğunu söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious