Yeraltındaki Roma keşfediliyor

  • Giriş : 29.07.2006 / 00:00:00

Kanalizasyonların derinliklerinde güçlükle ilerleyen kent kâşifleri, antik Roma’nın gizemlerini çözmeye çalışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İyimserliğine rağmen karanlığın içinden mide bulandırıcı bir koku yayılıyor: idrar, mazot, çamur ve çürümekte olan fare leşlerinden oluşan tuhaf bir karışım. Özetle, burası aynen 2500 yıl boyunca sürekli kullanımda olan bir kanalizasyondan beklenileceği gibi kokuyor. Aşağıda, tüften inşa edilmiş tonozlu, karanlık dehlizde de durum aynı derecede kötü.

Luca bulanık suyun içinde yüzyıllar boyunca tapınaklardan ve traverten bloklarından koparak buraya sürüklenen parçalara basarak ilerlerken yanı başından modern yaşamdan izler -sigara izmaritleri, plastik torbalar, çakmaklar, bir emzik ve arıtılmamış kanalizasyon atıklarının buraya akmaması gerektiği halde, tuvalet kâğıdını andıran, endişe verecek kadar çok miktarda, iplik iplik olmuş gri bir madde– geçiyor. Bir dönemeçte Luca, çamurun içinde, belki bir hafta önce atılmış kırık bira şişesinin yanında yatan belki de 2000 yıllık kırık amphorayı gösteriyor. Bu iki nesne insanların ne kadar uzun bir süreden beri çöplerini bu kentin kanalizasyonuna attıklarını çarpıcı bir biçimde gözler önüne seriyor.

49 yaşındaki Luca Antognoli, modern Roma kentinin altındaki kalıntıları -Roma İmparatorluğu’nun çöküşünden beri tarihin toprak altında bıraktığı çok sayıda tapınak, yol, ev ve su kemerini- araştırmak üzere kent yönetimi tarafından görevlendirilen speleologlardan (mağarabilimi uzmanı) oluşan Roma Sotterranea (Yeraltındaki Roma) adlı ekibin üyesi. Tarihçiler, Forum Romanum’un altından geçen Cloaca Maxima’nın (“Büyük Kanal”) İÖ 6. yüzyılda inşa edildiğine inanıyor. Bu da onu kentin -en eski olmasa da- günümüze kadar ulaşan en eski yapılarından biri yapıyor. Bu nedenle, bu kanalizasyon sisteminin hiçbir zaman tam olarak keşfedilip haritalandırılmadığını öğrenmek insanı şaşırtıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious