Yerde buldu, sahibine verdi

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Bir demiryolu çalışanı yerde bulduğu 15 bin YTL'yi sahibine geri verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

5 gün sonra kaybettiği parasına kavuşan vatandaşın ilk tepkisi ise "Siz evliya mısınız?" oldu.
Kayseri'de tüm insanlığa örnek olacak bir olay yaşandı. Asker Tok isimli TCDD çalışanı, 4 Ağustos Cuma günü, her gün binlerce kişinin gezdiği Kazancılar Çarşısı'nda kaldırım üzerinde kırmızı bir poşet içinde 15 bin YTL buldu. Poşetin içinden 15 bin YTL'yi görünce şaşıran Tok, bulunan paranın sahibini aramaya koyuldu. İlk olarak 'Paranın sahibi kaybettiği yerde arar' beklentisiyle 15 bin YTL'nin bulunduğu bölgede yaklaşık 1 saat beklenildi. 1 saat sonra kimse gelmeyince paranın sahibini bulmak için müftülüğe haber verildi, camilerde ilanlar edildi, esnaflara bilgiler verildi. 5 gün sonra paranın gerçek sahibi bir esnafın yardımıyla bulundu. Kaybettiği parasına 5 gün sonra kavuşan Osman Durak'ın (52) parasını bulanlara ilk tepkisi "Siz evliya mısınız? Bu devirde paramın sizin gibi insanlar tarafından bulunması büyük şans." şeklinde oldu.

Böbrek yetmezliği olduğu için uzun süredir gözetim altında bulunan Osman Durak, 15 bin YTL'sinin bulunduğuna çok sevindiğini söyledi. "O paraya çok ihtiyacım vardı" diyen Durak parasını kaybettiği günü şöyle anlattı: "Söz konusu parayı dövize çevirmeyi düşünüyordum. Bu yüzden dayımla birlikte Kazancılar Çarşısı'nda gittik. Elimde iki tane poşet vardı. Bir poşette su vardı diğerinde ise 15 bin YTL. Para daha önce de iki defa yolda düşürmüştüm ve yeniden bulmuştum. Ancak üçüncü defa düşürdüğümü fark etmedim. Paramın kaybolduğunu kuyumcuda anladım. Ve dünyam yıkıldı." dedi.

Çarşıda dolaşırken yerde bulduğu poşeti açan TCDD konduktörü Asker Tok ise paranın kendisi tarafından bulunmasını tamamen tesadüf olduğunu ifade etti. Parayı bulduktan sonra 5 gün boyunca hummalı bir çalışma içinde sahibini aradıklarını dile getiren Asker Tok şunları anlattı: "'Kazancılar Çarşısı'nda dolaşırken yerde kırmızı renkli bir poşet buldum. Poşeti açınca içinin para dolu olduğunu gördüm. Bir süre bekleyip paranın sahibini aradım ama bulamadım. Çevredeki esnafa bir miktar para bulduğumu söyleyip cep telefonumu bıraktım. Camilerde namazların sonrasında duyuru yaptırdım. Müftülüğe konuyu ilettim. Onlarda aynı şekilde tüm camilerde duyurular yapmayı planlıyordu. Beş gün süreyle çarşıya gelip paranın sahibini aradım. Birkaç başvuru oldu ama miktar tutmadı. Daha sonra parasını kaybeden Osman Durak, bir çay ocağına gidip olayı anlatmış. Onlar da beni buldular. Miktar ve çantanın rengini söyleyince bulduğum paranın Osman Durak'a ait olduğunu anladım.'

Evli ve 3 çocuk babası olan TCDD çalışan Asker Tok, parayı bulduktan sonra çevresindeki bazı insanların 'Parayı kullan, ev veya araba al' şeklinde telkinleri olduğunu aktardı. Evi ve arabası bulunmadığını dile getiren Tok, "Hiçbir malvarlığım yok. Bunların üstüne bir miktar da borcum vardı. Ancak parayı hiç kullanmayı düşünmedim.Paranın sahibin bulamasaydım valilik yada emniyet müdürlüğüne teslim edecektim." diye konuştu. Kaybolan parasına kavuşan Osman Durak, 15 bin YTL'sini teslim aldığı Asker Tok'u ödüllendireceğini de kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious