Yere çöp atana 22 YTL ceza

  • Giriş : 09.01.2007 / 00:00:00

Kabahatler Kanunu'nun yeniden değerleme oranına göre 2007 yılı için belirlenen idari para cezaları ilan edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün resmi internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'na muhalefet edenlere verilecek idari para cezaları, Maliye Bakanlığının yüzde 7,8 olarak belirlediği “yeniden değerleme” oranına göre yeniden düzenlendi.

Yeni ceza tarifesine göre, söz konusu kanunda yer alan dilencilik, sarhoşluk, gürültü, rahatsız etme, kaldırımları izinsiz işgal etme ve mal satma, kamu ve toplu taşıma araçlarında tütün mamullerini tüketme, kimliği bildirmeme maddelerini ihlal edenler, 58 YTL para cezası ödeyecek.

Hayvan kesimine tahsis edilen yerler dışında kesim yapanlar veya kesilen hayvan atıklarını sokağa veya kamuya ait sair alanlara atanlar ile kullanılamaz hale gelen ev eşyasını bunların toplanmasına ilişkin belirlenen günün dışında sokağa veya kamuya ait sair yerlere bırakan kişiler de 58 YTL idari para cezasına çarptırılacak.

İZİNSİZ AFİŞ ASANLARA VERİLECEK CEZA

Ayrıca, kaldırımlara izinsiz inşaat malzemesi yığanlara 117-591 YTL arası, yemek pişirme ve servis yerlerinde çevreyi kirletenlere 591-5 bin 918 YTL arası, inşaat atıklarını toplanacak veya depolanacak yerler dışına atanlara 117-3 bin 550 YTL arası para cezası verilecek.

Kabahatler kanunu'nun yeni yıl tarifesine göre, afiş asan tüzel kişilere 117 YTL ile 3 bin 550 YTL arasında değişen miktarlarda para cezası kesilirken, bu kişilerin toplatma yükümlülüğüne aykırı hareket etmeleri halinde idari para cezası bin 167 YTL ile 3 bin 550 YTL arasında uygulanacak.

ÇÖP ATANLARA 22 YTL CEZA

Kullanılamaz hale gelen kara ve deniz taşıtlarını sokağa veya kamuya ait yerlere bırakanlara 295 YTL para cezası verileceği belirtilen ilgili kanun tarifesinde, evsel atıklarını, atıkların depolanması ve toplanmasına özgü yerlerin dışına atanlara da 22 YTL para cezası kesileceği, yasal olmayan şekilde silah taşıyanlara da yine bu kanun çerçevesinde 58 YTL idari para cezası verileceği kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious