'Yerel basin 'Yurttas Muhabir' modeliyle kurtulur'

  • Giriş : 27.11.2005 / 00:00:00

''Yerel Basinin Sorunlari ve Çözüm Önerileri'' konulu konferansta konusan Galatasaray Üniversitesi Iletisim Fakültesi Dekani Prof. Dr. Özden Cankaya Türkiye'de yerel basinin güçlenmesi için yurttas muhabir uygulamasina geçilmesi gerektigini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ordu Mesudiye Sesi Gazetesi'nin 15. yayin yili nedeniyle düzenledigi ''Yerel Basinin Sorunlari ve Çözüm Önerileri'' konulu panel, Sisli Belediyesi Konferans Salonu'nda gerçeklestirildi. Konferansa Basin Konseyi Baskani Oktay Eksi, Galatasaray Üniversitesi Iletisim Fakültesi Dekani Prof. Dr. Özden Cankaya, Selçuk Üniversitesi Ögretim Görevlisi Hakan Aydin katildi.
Prof. Dr. Özden Cankaya yerel basinin en büyük ve en önemli sorunun parasizlik ve maddi imkansizlik oldugunu söyleyerek bunun asilabilmesi için Yurttas Muhabir modelinin uygulanmaya baslanmasi gerektigini söyledi. Modelin oldukça demokratik uç bir model oldugunua deginen Cankaya, parasi olmayan yerel medya için halkin muhabirlik yapmasinin kurtulus yolu olabilecegini savundu. Yerel basinin sorunlarindan birinin de kalifiye elaman eksikligi oldugunu dile getiren Cankaya, "Biz iletisim fakültelerinde issiz gazeteciler yektistiriyoruz. Bunlari yerel medya degerlendirirse, yerel medya kalifeye elaman sikintisini giderir. Bizim ögrencilerimiz de meslege baslamis olur." seklinde konustu.
Radyo ve televizyonlarda en önemli sorunun belli bir gruba ya da sermayeye bagimli olmalari oldugunu, bunun da basin özgürlügünü sinirladigini ifade eden Prof. Dr. Cankaya, yerel basinin da belli bir çikar grubunun etkisi altina girmeden, özgür yayin yapabilmesi için okuyucularinin o basin organina sahip çikmasi gerektigini söyledi.
Paneli yöneten Basin Konseyi Baskani Eksi ise konusmasinda yerel basinin sorunlarinin zaman zaman ele alinmasina karsin çogu kez ihmal edildigini söyledi.
Yapilan konusmalarin ardindan soru cevap kismina geçildi ve soru sormak isteyen dinleyiciler kürsüye gelerek sorularini sordu. Bazi katilimcilar da soru sormak yerine yerel basinla ilgili kendi düsüncelerini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious