Yerel yönetimlerin yabancı yatırımcı çekme savaşı

Yerel yönetimlerin yabancı yatırımcı çekme savaşı.20918
  • Giriş : 13.11.2007 / 08:47:00

Karabük billboard'larla yatırımcı ararken, Gaziantep, Uşak ve Konya tanıtımını roadshow'larla taşıdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Karabük Belediyesi billboard'larla yatırımcı ararken, Gaziantep, Uşak ve Konya tanıtımını yurtdışına roadshow'larla taşıdı.

Türkiye'de bugüne kadar yeterli teşvik bulamayan iller yatırımcı çekebilmek için yeni yollar aramaya başladı. Valilik, belediye ve odaların önderliğinde yüksek bütçeli tanıtım kampanyalarına soyunan iller, işadamlarına mektup gönderiyor, uçak ve otobüslere tanıtım broşürleri koyduruyor, uluslararası yayınlara reklam veriyor ve roadshow'lara katılıyor.

Yatırımcı ararken "farklılık" yaratmak isteyen kentlerden biri Karabük. 2-9 Kasım tarihlerinde İstanbul ve Ankara gibi iş dünyasının yoğun olduğu iki kentte billboardları "Engel Yok, Teşvik Var" ilanları ile donatan Karabük Belediyesi, kentin avantajlarını anlattığı ilanlardan çok kısa süre içinde geri dönüş de aldı. İstanbul ve Ankara'dan üç yatırımcı, bir milyon doları bulan tekstil, demir-çelik ve kereste yatırımı için bölgeyi tercih etti.

Karabük Belediye Başkanı Hüseyin Erer, kenti tanıtmak için farklı bir yöntem ararken billboard ilanlarına karar verdiklerini söylüyor. İlk etapta İstanbul ve Ankara'da verilen ilanlardan sonuç aldıklarını dile getiren Erer, şimdi de İzmit ve Kocaeli gibi illere ilan vereceklerini söylüyor ve "Tabii ki daha yolun çok başındayız. Ancak şehrimize güveniyoruz ve buradaki potansiyeli anlatmak için tanıtım çalışmalarına devam edeceğiz" diyor. Karabük'ün yatırımcılara sağladığı avantajları ise Erer, şöyle özetliyor:

"Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) ücretsiz yer tahsisi yapmaktayız. Karabük’te yatırım yapmak isteyenlerin işlemleri 15 dakikada tamamlanır. Ayrıca geçen yıllarda yıllık 400 bin ton olan çelik üretimini, 2006’da 1 milyon 200 bin tona çıkaran Kardemir tesisleri de sanayiciler için kaliteli çelik hammaddesi sağlıyor. Yüzde 68’i ormanlarla kaplı Karabük mobilya sanayicileri için de kaliteli ve ucuz ağaç temini bakımından oldukça cazip. Yıllık 2 milyon metreküp ağaç üretimi söz konusu” diyor.


Sıra turizm tanıtımında


Turizm konusunda da benzer bir tanıtım yapmayı düşündüklerini anlatan Erer, "Daha çok Safranbolu Evleri ile anılıyoruz. Safranbolu evleri yılda 400 bin turist ağırlıyor. Karabük'te sanayi her geçen gün artıyor. İki merkez arasına hem turizme hem de sanayiye hizmet everecek 4 ya da 5 yıldızlı bir otel ihtiyacı var. Bu ihtiyacı da Türkiye'ye duyurmak istiyoruz" diyor.


Antepliler’den roadshow


Gaziantep uzun süredir yatırımcıyı kendi çabalarıyla kente çekmeye çalışan bir il. Teşvik Yasası’nda yer almayan Gaziantep'te sanayi ve ticaret odaları, belediye işbirliği ile tanıtımlarını sadece yurtiçinde değil yurtdışında da sürdürüyor. İşadamları ve yerel yöneticiler Antep'i anlatan roadshowlara katılarak bölgeye yatırımcı çekmeye çalışıyor. Gaziantep yatırımcıya ucuz elektrik imkânı, işletmelerin altyapı, enerji, ulaşım, arıtma gibi sorunlarına toplu çözümler, altyapısı hazır OSB'de uygun fiyatlara yer ve sıfır bürokrasi gibi olanaklar tanıyor.


Pankartlı tanıtım


Kütahya'nın Domaniç ilçesi ucuz ama etkili bir yol tercih ediyor. Kütahya'nın teşvikli iller arasına dahil edilmesinin ardından yatırımcıları cezbetmek için çalışmalarını hızlandıran Domaniç Belediye Başkanı Yakup Yardımcı, Bursa'nın çeşitli yerlerine astığı pankartlarla işadamlarını bölgeye yatırım yapmaya çalışıyor. "Yatırımcıların ve işadamlarının dikkatine. Bursa'ya 80 kilometre uzaklıktaki Domaniç'in teşvikli bölge olduğunu biliyor musunuz?" yazan pankart Bursalıları kızdırsa da Domaniç, bu sayede bölgeye 3 milyon dolarlık yatırım çekmeyi başardı. Kütahya'da en az 30 işçi çalıştırılması halinde bedelsiz arsa tahsisi, tüketilen elektrik bedelinin yüzde 20'sinin iadesi söz konusu. Ayrıca, işçilerden kesilen stopaj vergileri terkin ediliyor.


Uşak Çin'den yatırımcı çekti


Uşaklılar içte ve dışta önemli tanıtım kampanyaları gerçekleştiriyor. Uşaklı otobüs firmalarının araçları şehrin turizm ve sanayi potansiyelini anlatan afişlerle kaplatılıyor. Tanıtım broşürleri bastırılarak uçak ve otobüslerde dağıtılıyor. Uluslararası yayınlara reklam veren Uşak'ta son üç yılda 150 yatırımın temeli atıldı ve şehre 500 milyon YTL'den fazla sermaye girdi. Aralarında Muratbey Peynircilik, Akdeniz İplik, Freshteks Tekstil, Finishing Servis, CCC Tekstil, Demirören Grubu ve Dülgeroğlu Mensucat'ın yer aldığı firmalara son olarak da Çin'den bir firma güneş panelleri üretmek için katıldı.


Konya yurtdışına odaklandı


Güçlü ekonomik yapısı ile öne çıkan Konya'da belediye, ticaret ve sanayi odaları yatırımcı çekmek için yoğun çaba içerisinde. Daha çok yurtdışına odaklanan ilde odalar her yıl 20'ye yakın yabancı heyeti Konya'ya getirerek bire bir tanıtım yaparken büyükşehir belediyesi de yurtdışı tanıtım fırsatlarını değerlendiriyor. Bu kapsamda Konya Büyükşehir Belediyesi`nin Türk ve Amerikan akademisyenlerle birlikte Amerika'da yaptığı "Model Şehir Konya" sempozyumunda Konya'yı tanıttı. Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası'nın Berlin'de düzenlenen 2. Olağan Genel Kurulu'nda da Konya'ya yatırım davetleri yapıldı. Konya'da yatırımcıya bedelsiz arazi ve ucuz enerji imkânı sunuluyor.


Karaman Valisi kaleme sarıldı


Karaman'ın başlattığı sanayi hamlesinin başında ise Karaman Valisi Fatih Şahin var. Karaman'ın istenilen yatırımları çekememesini tanıtım eksikliğine bağlayan Şahin, 4 bin 500 yıllık Karaman tarihine vurgu yaparak bine yakın işadamına kendi imzası ile mektup yazdı ve Karaman'a davet etti. Şahin, mektubunda Karaman Organize Sanayi Bölgesi'nin her türlü alt yapı sorununun çözüldüğünü, en ucuz enerji imkânlarının kullanıldığını ve stratejik bir coğrafi konumda yer aldıklarını bildirdi. Şahin, ayrıca yatırım yapmak isteyenlere ücretsiz arsa verdiklerini söyledi.


Siirtli sanayici mektup yazıyor


Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Güven Kuzu, Teşvik Yasası'ndan sonra yatırımcı çekmek için ilginç bir yol deniyor. Güven Kuzu, her yıl aralarında Koç, Sabancı, Eczacıbaşı, Zorlu, Sanko ve Çalık Holding gibi Türkiye’nin önde gelen holdinglerin, vergi rekortmenlerinin ve çoğu İstanbul Sanayi Odası’nın 500 büyük sanayi kuruluşu listesinde olan şirketlerin patronlarına mektup yazıyor. Sanayicileri Siirt’e yatırım yapmaya davet eden Güven Kuzu, mektubunda, “Ticaret ve Sanayi Odası olarak bürokratik işlemlerimizin tüm takibini bizzat yürüteceğimizi ifade etmek isterim” diyor. Siirt'te OSB'lerde ücretsiz arazi, ucuz elektrik, stopaj gelir vergisi muafiyeti gibi imkânlar sunuluyor.

REFERANS

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious