Yerfıstığının fiyatı üreticisini sevindiriyor

Yerfıstığının fiyatı üreticisini sevindiriyor.29037
  • Giriş : 22.09.2007 / 11:32:00

İçerdiği protein, karbonhidrat, yağ ve minerallerle önemli bir besin kaynağı olan yer fıstığının, Çukurova'daki ekim alanları hızla artarken, yüksek verimi ile fiyatı ise üreticisini sevindiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çukurova'daki ekim alanları hızla artarken, yüksek verimi ile fiyatı ise üreticisini sevindiriyor.

Adana Tarım İl Müdürü Abdullah Keskin yaptığı açıklamada, Adana'da yer fıstığı ekim alanlarının son 5 yıl içinde önemli oranda arttığını ve Osmaniye ile birlikte üretimde söz sahibi olmaya başladığını söyledi.

Keskin, Adana'daki hasadına başlanan yer fıstığının geçen yıl yaklaşık 65 bin dekarda ekiminin yapıldığını, bu yıl ise 79 bin 390 dekara ulaştığını belirterek, ''Çiftçi, buğday, soya fasulyesi, pamuk gibi ürünlere karşılık iki kat daha fazla verim aldığı yer fıstığına yöneliyor. Böyle giderse ilerleyen yıllarda Osmaniye'nin tahtına aday olabiliriz'' dedi.

Keskin, yer fıstığının Adana'daki ekim alanlarının dönüm başına daha çok verim alınan Karataş, Tuzla gibi kumul bölgeler olduğunu vurgularken, bu bölgelerde dönüme ise 400-450 kilo civarında verim elde edildiğini kaydetti.

Yağlı tohum bitkisi olan yer fıstığının daha çok yağ ve kuru yemiş olarak tüketildiğine dikkat çeken Keskin, ''Yer fıstığının küspesi ile sapının, sunta ve yapay odun olarak değerlendirilmesi de fıstığa olan ilgiyi daha da artırıyor. Çiftçi, yılda iki ürün ekimi yaparken, yan sanayi ürünleri ile de daha çok kazanıyor'' diye konuştu.

Yer fıstığının demir, bakır, selenyum, magnezyum, çinko, potasyum ve fosfor gibi mineraller açısından oldukça zengin olduğunu belirten Keskin, fıstık üretiminden ise bu yıl yaklaşık 30 bin ton verim beklediklerini kaydetti.

Keskin, fıstığın bu yıl tarladaki kilo fiyatının ise beklenenin üzerinde gerçekleşerek 1,70 YTL civarında alıcı bulduğunu sözlerine ekledi.

OSMANİYE'DE 120 BİN DÖNÜM FISTIK EKİLDİ

Osmaniye İl Tarım Müdürü Ali Çeribaş ise geçen yıl 115 bin dönüm civarında yapılan ekimin bu yıl 120 bin dönüme ulaştığını belirtirken, dönüm başına alınan verimin ise 350 ile 600 kilo arasında olduğunu bildirdi.

Kentte fıstık hasadının 10 gün içinde başlayacağını ifade eden Çeribaş, geçen yıl erken hasat nedeniyle yaşanan verim kaybının ise bu yıl tekrarlanmayacağını söyledi.

Türkiye fıstık üretiminde önemli bir yere sahip olan Osmaniye'de fıstığın, lezzeti ve görünümü ile aranan özellikte olduğunu bildiren Çeribaş, ''Osmaniye fıstığını dünyada da söz sahibi yapmak için çalışmalarımız sürüyor'' dedi.

SAMANYOLU

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious