Yerküre hızla ısınıyor!

  • Giriş : 26.09.2006 / 00:00:00

Amerikalı bilim adamları, karaların sıcaklığının son 12 bin yılın en yüksek seviyesinde olduğu ve ısınmanın son 30 yılda hızlandığı uyarısında bulundular.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Aralarında Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) önde gelen iklim bilimcilerinden James Hansen'ın da bulunduğu bilim adamları, son 30 yılda yerkürenin sıcaklığının, her 10 yılda 0,2 derece artarak çok hızlı bir yükseliş gösterdiğini ve yaklaşık bir milyon yıldan bu yana karaların sıcaklığının en az bir derece civarında arttığını belirttiler.
Termometredeki bu yükselişin, yerkürenin 12 bin yıl öncesinden bu yana en yüksek sıcaklığı yaşadığı anlamına geldiğini belirten Hansen, "Belirtiler, iklim değişikliğinin başlıca nedeni olan sera gazı etkisine yol açan karbondioksit gibi gazların son yıllardaki artışından ötürü insanlığın neden olduğu tehlikeli bir kirlilik seviyesine doğru yaklaştığımızı gösteriyor" dedi.

"Eğer ısınmadaki artış 2 veya 3 dereceye varırsa, büyük olasılıkla bildiğimizden farklı bir Dünya gezegeni göreceğiz" diye uyarıda bulunan Hansen, yerkürenin yine böyle sıcak dönemi olan, insanın atalarının iki ayak üzerine kalktığı yaklaşık 3 milyon yıl önceki "Pliocene" çağında okyanusların seviyesinin bugünkünden 25 metre aşağıda olduğunun tahmin edildiğini belirtti.


Amerikan Ulusal Bilimler Akademisinin bugün yayınlanan yıllık bülteninde de yer alan araştırmanın sahipleri, İngiliz bilim dergisi Nature'da 2003'te yayımlanan bir raporda, 20. yüzyılın son yarısından bu yana 1700 değişik bitki ve hayvan ile böcek türünün 10 yılda 6 kilometre hızında bir ritmle Kuzey Kutbuna doğru göç ettiğinin belirtildiğini anımsattılar.

Bilim adamları, son araştırmalarında okyanusların da büyük bir hızla ısındığını tespit etmişlerdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious