Yerli doğal gaz Nisan'da üretime başlanacak

  • Giriş : 01.04.2007 / 00:00:00

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, ABD'li Toreador ve Stratic Enerji ortaklığı ile Düzce'nin Akçakoca ilçesinde sürdürülen doğalgaz arama çalışmalarında üretime bu ay içinde geçilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TPAO yetkililerinden edindiği bilgiye göre, Düzce'nin Karadeniz'e açılan ilçesi Akçakoca açıklarında açılan kuyularda bulunan doğal gazın üretimine adım adım ilerleniyor.

Üretime hazır olan 9 kuyuda bulunan doğal gazın kıyıya taşınması için denizaltına boru döşeme çalışmaları tamamlandı. Deniz dibindeki kuyu başlarını yukarıya getirmek için çelik konstrüksiyonlar yerleştirildi, çelik kazıklar çakıldı.

Gaz üretmek için her 3 kuyuya bir tane olmak üzere kurulan Akkaya ve Doğuayazlı platformları tamamlandı, son ayarlamaları yapıldı, detay ve deneme çalışmaları yapıldı. Ayazlı platformunun ise 2 ay sonra hazır hale geleceği belirtiliyor.

TPAO yetkilileri, bu çerçevede önümüzdeki Nisan ayında da resmi açılışın yapılacağını bildirdiler.Akçakoca açıklarında 2004 yılında başlayan çalışmalar kapsamında Prometeu ve Saturn isimli platformlar, 640 metre ile 980 metre derinliklerinde 13 kuyu açtı. 9 kuyu üretim için hazırlanırken, verimsiz olan 3 kuyu iptal edilerek kapatıldı, 1 kuyu ise kör çıktı.

5 kuyunun daha açılması için ise çalışmalar devam ediyor. 200 personelin görev yaptığı Barge gemisiyle deniz altına 18 mil uzunluğunda borular döşendi. Boruların kıyıda buluşacağı Çayağzı mevkinde ise üretim tesislerinin yapımı tamamen sona erdi.

GÜNDE 2 MİLYON METRE KÜP DOĞAL GAZ

9 kuyuda bulunan doğal gaz günde 2 milyon metre küp (Türkiye'nin günlük doğal gaz tüketimi 100 milyon metre küp dolaylarında) gaz pompalanacağı tahmin ediliyor.

Bu rakamın çalışmaları süren 5 kuyuda daha verimli gaz çıkması halinde artacağı belirtiliyor.

YERLİ GAZI AKSA SATACAK

Akçakoca açıklarında TPAO, ABD'li Toreador ve Stratic Enerji firmaları tarafından üretilen doğal gaz, Aksa Enerji'ye BOTAŞ'ın satış fiyatından yaklaşık yüzde 7,5 daha ucuza verilecek. Aksa Enerji de BOTAŞ'a yaklaşık yüzde 2,5 iletim bedeli ödeyecek. Böylece BOTAŞ ilk defa bir özel şirkete iletim hattını kullandırmış olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious