Yerli doğalgaz yüzde 5 ucuza ısıtacak

  • Giriş : 07.03.2007 / 00:00:00

Yıllardır Rusya ve İran'dan alınan doğalgazı kullanan tüketici, ilk defa yerli gaz ile tanışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Daha önce sanayide kullanılan yerli gaz, 15 Nisan'dan itibaren konutlarda da tüketilmeye başlanacak.

Düzce'nin Akçakoca ilçesinde çıkarılan gaz, Aksa Enerji tarafından toptan olarak dağıtım şirketlerine satılacak. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), ABD'li Toreador ve Stratejik Enerji firmaları tarafından üretilen gaz, Aksa'ya Botaş'ın satış fiyatından yüzde 7,5 daha ucuza verilecek. Botaş'a yaklaşık yüzde 2,5 civarında iletim bedeli ödenecek, geriye kalan fark, gazı kullanan yerlerdeki tüketicinin faturasına indirim olarak yansıyacak. Aksa Enerji'nin sahibi Mehmet Kazancı, dağıtım şirketleriyle olan görüşmelerinin devam ettiğini, yerli gazdan tüm tüketicilerin faydalanacağını söyledi. Üretici firmalarla yaptıkları anlaşmanın 3 yıl olduğunu, daha da uzayabileceğini belirten Kazancı, "Doğalgazı Botaş'tan daha ucuza aldığımız için küçük miktarlarda da olsa fiyatlarda bir indirim söz konusu olabilecek." dedi. Gazın çıkarıldığı Akçakoca'dan Botaş'ın hattına kadar bağlantı yapılırken, filtre sistemi de kuruldu. Yıllık 1-1,5 milyar metreküp üretimin yapılacağı gazın ekonomik büyüklüğü 300 milyon doları bulacak.

Yurtdışında rüzgâr türbini yapacak

Kazancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazancı, enerji sektörüne yatırımlarının 2007'de de devam edeceğini aktardı. Grubun montajı biten 3 rüzgâr santralı yatırımı var; Akhisar (Manisa), Hatay ve Balıkesir'de bulunan toplamda 130 megavatlık santrallardan ilkinin açılışı 20 gün sonra gerçekleştirilecek. Sektörde 1 megavatlık santral yatırımı için 1 milyon 200 bin Euro gerektiğini bildiren Kazancı, rüzgâr santrallarına yönelik yatırımlarının yaklaşık 150 milyon Euro olacağını kaydetti. Türkiye'nin çok önemli rüzgâr potansiyeli olmasına rağmen türbin sıkıntısı çekildiğini dile getiren Kazancı, "Avrupalı bir firmayı satın alıp orada yaptığımız türbini burada kuracağız. Türkiye'de birçok yatırımcı firma türbin bekliyor. 24-36 ay sonrasına tarih veriliyor. Çok sayıda şirket lisans almasına rağmen türbin bulamadığı için Enerji Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurumu (EPDK) tarafından lisansları iptal ediliyor." diye konuştu. Dört yıl önce Antalya Göynük'te Mirada Del Mar Otel'i satın alan Kazancı Holding, şimdi de turizm yatırımlarını Kayseri'ye kaydırdı. Kış turizmine yönelik olarak Erciyes'te 3 otel inşa ettiklerini söyleyen Kazancı, ikisinin revize edildiğini belirtti. 26 milyon 900 bin dolara alınan otellere, yaklaşık 30 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Türkiye'nin dünyanın önde gelen turizm merkezlerinden biri olduğunu dile getiren Kazancı, "Türkiye'ye turist gelmemesi gibi bir durum söz konusu değil. Onun için böyle bir yatırıma girdik. Asıl işimiz enerji, ancak turizm de bizim için önemli." diye konuştu. Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği (Gazbir) doğalgaz deposu olmadığından dolayı geçen yıl Rusya'da yaşanan sorunlar sebebiyle oluşan sıkıntıların bir daha yaşanmaması için harekete geçti. Silivri Doğalgaz Deposu'nun birkaç kez tarih verilmesine rağmen faaliyete geçememesi ve Tuz Gölü altına yapılması planlanan deponun ancak 2010 yılında devreye alınması sebebiyle dağıtım şirketleri kendi depolarını kurma kararı aldı. Enerji Bakanı Hilmi Güler'in, Trakya'da bulunan TPAO'nun boş kuyularından istifade edebileceklerini söylediğini aktaran Gazbir Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kazancı, şu an fizibilite çalışmalarının yapıldığını bildirdi. Yapılacak deponun büyüklüğünün 1-1,5 milyar metreküp civarında olacağını aktaran Kazancı, Gazbir'e üye şirketlerin ayrı bir şirket kuracağını dile getirdi. Toplam yatırım 200 milyon doları bulacak.

Aksa, Antalya'da doğalgaz arayacak

Düzce'nin Akçakoca ilçesinde çıkarılan doğalgazı Türkiye toptan piyasasına veren Aksa Enerji, şimdi de kendi gazını kendisi çıkarmak için harekete geçti. "Doğalgaz sahası ile ilgili hayallerimiz var." diyen Mehmet Kazancı, 2007 yılı içerisinde Antalya'da doğalgaz arayacaklarını açıkladı. TPAO tarafından kurulan ekibin inceleme yaptığını belirten Kazancı, yıl sonunda deneme amaçlı ilk kuyunun açılacağını söyledi. Doğalgazın yanı sıra kömür sahasına yönelik yatırımlarının da devam ettiğini dile getiren Kazancı, geçen yıl Bolu-Göynük sahasını aldıklarını ifade etti. seçim sonrasına ertelenen dağıtım özelleştirmeleri ile de yakından ilgilendiklerini aktaran Kazancı, ertelemenin sektöre olan yabancı ilgisini azaltmayacağını söyledi. Kazancı'ya göre yabancı yatırımcı enerjiyi stratejik görüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious