Yerli Gates'ler için fırsat

  • Giriş : 16.02.2007 / 00:00:00

MÜSİAD, düzenlediği bilgi teknolojileri proje yarışması Bill Gates gibi üniversite öğrenimini sürdüren genç beyinleri ortaya çıkararak, ekonomiye kazandıracak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

“Biltronik” adlı yarışmaya son başvuru tarihi 18 Mayıs 2007 olarak belirlendi. Yarışmanın ödülleri 29 Haziran 2007 tarihinde verilecek.
Üniversitede öğrenimine devam etmekte olan veya 1 Haziran 2006 tarihinden sonra mezun olmuş öğrenciler orijinal projeleri ile yarışmaya başvurabilecek. Yarışma ile ilgili www.biltronik.org internet adresinden bilgi alınabilecek. yarışmada birinciye 5 bin YTL para ödülü ve notebook, ikinciye 3 bin 500, üçüncüye 2 bin 500 YTL para ödülü verilecek.

TÜRKİYE'NİN SEKTÖRDE BÜYÜK POTANSİYELİ VAR

Yarışmasının tanıtımı amacıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Bolat, dünya ekonomisi içinde bilgi teknolojilerinin payının 2,3 milyar euro olduğunu, bunun 730 milyar euroluk kısmını sadece yazılım teknolojilerinin oluşturduğunu söyledi. Türkiye'nin 560 mil-yon dolar gibi son derece az bir payı olduğunu söyleyen Bolat, ancak potansiyelinin çok yüksek olduğunu ifade etti. Türkiye'de 25 bine yakın yazılım uzmanı olduğunu ifade eden Bolat, “Bu ciddi bir rakam. Bunu doğru yönlendirmek önemli” diye konuştu.

Bolat, MÜSİAD'ın gerçekleştireceği “Biltronik” adlı yarışmanın üniversite gençliği arasında çığır açmasını ümit ettiklerini belirterek, “Biltronik Bill Gates, Oracle, Intel gibi Türkiye'nin yeni beyinlerini ortaya çıkarmayı amaçladığımız bir çalışma” diye konuştu. Bir soru üzerine bilgi teknolojilerinin katma değeri çok yüksek bir sektör olduğunu kaydeden Bolat, istihdama da büyük katkı sağladığını kaydetti.

Bilgi teknolojilerini ıskalamayalım uyarısı

MÜSİAD Bilgi Teknolojileri Sektör Kurulu Başkanı Doç. Dr. Davut Kavranoğlu da yarışmanın detayları hakkında bilgi verdi. Teknokent konusunun çok önemli olduğunu ifade eden Kavranoğlu, “İstanbul Teknokent Projesi'nin faaliyete geçmesini bekliyoruz. Teknokent sektörde sıçrama yaratacak” dedi. Kavranoğlu, bilgi teknolojilerinde en önemli yatırımın insana yapıldığını ifade ederek, teşvik için sektördeki istihdam vergisinin azaltılmasını, bunun da teknoparklar üzerinden yapılmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious