Yerli Hannibal, akıl hastası ise ne olacak?

Yerli Hannibal, akıl hastası ise ne olacak? .8077
  • Giriş : 17.09.2007 / 11:37:00

Öldürdüğü kurbanlarından Cafer Er’in etini çiğ çiğ yiyen ve buzdolabında Er’e ait 6.5 kilo et bulunan 27 yaşındaki Özgür D., tutuklanmasının ardından Sincan L Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Önceki geceyi müşahade koğuşunda tek başına geçiren Özgür D., bugün cezaevinin 7 kişilik koğuşuna alınacak.

Özgür D.’nin dehşet itirafları, akıl sağlığının yerinde olmadığına ilişkin görüşü güçlendirdi. Yerli Hannibal’ın, akıl hastası olup olmadığı, Adli Tıp Kurumu Heyeti’nin yapacağı kapsamlı muayeneden sonra netlik kazanacak.

HASTANEDE TUTUKLU

Ankara’da haziran ayında öldürülen Sedat Erzurum adlı bilgisayar mühendisinin de katili olduğu belirlenen Özgür D. akıl hastası çıkarsa, Türk Ceza Kanunu (TCK) hükümlerine göre ceza almayacak. TCK’nın 32’nci maddesi akıl hastalarına işledikleri suçlardan dolayı ceza verilemeyeceğini düzenliyor. Ancak bu düzenleme yerli Hannibal’ın serbest bırakılacağı anlamına gelmiyor. Suç işleyen akıl hastaları, toplum için tehlike oluşturmaları nedeniyle, yüksek güvenlikli hastanelerde kilit altında tutuluyorlar. Bu kişiler, toplum için tehlike olmaktan çıktıklarına dair sağlık kurulu raporu ve mahkeme kararı olmadan, özgürlüklerine kavuşamıyorlar.

Yerli Hannibal Özgür D.,’nin akıl sağlığının yerinde olduğu tespit edilirse, “Canavarca hisle adam öldürmek”, “kasten adam öldürmek” ve “yaralamak” suçlarından yargılanmasına geçilecek. İki cinayet ve bir yaralama suçu işlediğini itiraf eden Özgür D.’nin bu durumda, bir “ağırlaştırılmış müebbet” hapis ve bir “müebbet hapis” cezalarına çarptırılması bekleniyor. Bu olasılık gerçekleşirse İnfaz Kanunu’na göre 27 yaşında olan Özgür D. en erken 63 yaşında cezaevinden çıkacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious