Yerli malı Awacs'lar 2009'da uçacak

Yerli malı Awacs'lar 2009'da uçacak.8305
  • Giriş : 13.12.2008 / 09:55:00
  • Güncelleme : 13.12.2008 / 09:49:20

Türkiye 2009 yılından itibaren kendisine ait havadan erken ihbar ve kontrol uçağı AWACS'ın sahibi olacak. AWACS'ın ikisinin 2009 yılında hizmet vermeye başlayacağı öğrenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


TAI-Türk Havacılık ve Uzay Sanayi Tesisleri'nde son yıllarda yapılan çalışmalarla önemli projeler başlatıldı. Taarruz/Taktik Keşif Helikopteri yapımına başlanırken, Genel Maksat Helikopteri ve Hafif Ticari Helikopter üretimi konusunda çalışmalar ise devam ediyor.

AWACS'lar yirmi dört saat havada uçarak çok amaçlı elektronik tarama radarıyla 320 kilometre çevredeki uçak ve gemileri izleyebilecek.

Türkiye 2009 yılından itibaren kendisine ait havadan erken ihbar ve kontrol uçağı AWACS'ın sahibi olacak. Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı'nın (HURKUŞ) 2011 yılından itibaren Türk Hava Kuvvetleri bünyesinde hizmet vermeye başlayacağı belirtildi.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile Boeing firması arasında B737-700 tipi Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı'nın (HİK) tedarikine yönelik imzalanan sözleşme kapsamında yapımına başlanan AWACS'ın ikisinin 2009 yılında hizmet vermeye başlayacağı öğrenildi. Diğer iki uçağın da 2010 yılında hizmete gireceği kaydedildi.

BARIŞ KARTALI PROGRAMI

Barış Kartalı Programı çerçevesinde Türkiye, Amerikan Boeing firmasından dört adet B737 tipi Havadan Erken İhbar ve Kontrol (HİK) uçağı ve bir adet Yer Destek Sistemi satın aldı. Bu uçaklar üzerinde ilk modifiye çalışmaları Boeing-Seattle tesislerinde gerçekleştirildi. Geri kalan üç uçağın modifiyesi ise Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tesislerinde gerçekleştirildi. Uçaklardaki tadilat işlemlerinin büyük oranda tamamlandığı ve test çalışmalarının devam ettiği kaydedildi. AWACS'lar göreve başladıkları andan itibaren yirmi dört saat havada uçarak çok amaçlı elektronik tarama radarıyla 320 kilometre çevredeki uçak ve gemileri izleyebilecek. Uçaklar eldeki verileri anında yerdeki harekât merkezleri ile göreve çıkacak savaş uçaklarına bildirme imkanına sahip.

HÜRKUŞ deneme için havalanıyor

TUSAŞ'ta son yıllarda önemli projelere imza atılıyor. TUSAŞ'ta tamamı yerli olarak yapılacak projelerden birisi de Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı (HÜRKUŞ). Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile TUSAŞ arasında yapılan anlaşma ile yapımına başlanan HÜRKUŞ'un ilk uçağının önümüzdeki sene tamamlaması öngörülüyor. Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı, gece ve gündüz görev yapabilme kabiliyeti ile öğretmen ve öğrenci pilotun arka arkaya oturma, tek turboprop motorlu bir konfigürasyona sahip olması öngörülüyor.

Yeni Şafak

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*