Yerli Matrix, 'Anka Kuşu'

  • Giriş : 09.11.2006 / 00:00:00

Yönetmen Mesut Uçakan, iki yıl önce çekeceğini duyurduğu 'Anka Kuşu' projesini nihayet hayata geçirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

1990 yılında çektiği 'Yalnız Değilsiniz'de ülkemizde henüz patlak veren üniversitelerdeki başörtüsü yasağını ele alan, 1993'te çektiği 'Kelebekler Sonsuza Uçar / İskilipli Atıf Hoca' filmiyle Şapka İnkılâbı konusunda tartışmalara neden olan yönetmen Mesut Uçakan, yeni projesiyle bir kez daha tartışma yaratacak. Uçakan'ın yeni filmi 'Anka Kuşu', hayatın anlamının peşindeki bir yönetmenin yaşadığı sarsıcı olaylar üzerinden Türkiye'nin yakın dönemindeki politik çalkantılarını ele alıyor.

DÜMER VE BAL BAŞROLDE

Filmin oyuncu kadrosunda Yalçın Dümer, Kenan Bal, Kaan Girgin, Cansu Şahin, Rahmi Dilligil, Ceren Öztürk, Mahmut Hekimoğlu, Gafur Uzuner, Fatih Hürkan ve Ünsal Emre yer alıyor.

Filmin üç kare ası

Anka Kuşu'nun Neo'su: 'Yönetmen Selman', kasabasından küçük yaşta ayrılmış başarılı bir yönetmen. Yalçın Dümer'in hayat verdiği Selman, bir yandan modern hayatın türlü nimetlerinden faydalanırken öte yandan içine bir türlü sinmeyen bu hayatı sorgulamakta, giderek büyük bir şizofreninin içine sürüklenmektedir. Çıkış yolunu hatıralarında arayan Selman, çocukken babasının içinde 'anka kuşu' var diyerek saklaması için verdiği küçük kutunun gizeminin peşinden çocukluk kasabasına gider. Kasabada filmin Morpheus'u Emin Efendi'yi bulan Selman, yaşadığı dünyanın gerçek 'mimar'ına ulaşmak için ucu bucağı olmayan bir yolculuğa çıkar. Ceren Öztürk'ün hayat verdiği Merve karakteri ise Anka Kuşu'nun Trinity'si rolünde. Merve, Selman'ın kasabadan ilkokul arkadaşı. Kendisini deliler gibi seven Selman'ın aşkına karşılık Merve'nin gözü yükseklerde, oyuncu olmakta.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious