Yerli rüzgar tribünü için ilk harç

Yerli rüzgar tribünü için ilk harç.8941
  • Giriş : 18.12.2008 / 21:29:00

Türkiye'de ilk defa megawatt sınıfı rüzgar türbini üretmek üzere Ankara'da 30 milyon euroluk yatırım yapacak olan Model Enerji A.Ş.'nin tanıtım toplantısına katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'nin en mutlu Enerji Bakanı'nın kendisi olduğunu belirterek, yasa, yönetmeliklerden sonra türbin üretimi hedeflerinin de gerçekleştiğini söyledi. Güler, "Rüzgar esiyor, biz es geçiyorduk. Artık es geçmeyeceğiz. unu doğrudan doğruya enerjiye çevireceğiz" dedi.

Bakan Güler, Türkiye'de ilk defa megawatt sınıfı rüzgar türbini üretmek üzere Ankara'da 30 milyon euroluk yatırım yapacak olan Model Enerji A.Ş.'nin söz konusu yatırıma ilişkin tanıtım toplantısına katıldı. Burada bir konuşma yapan Bakan Güler, Model Enerji'nin ortak ve destek veren kuruluşlarına 'beşi bir yerdeler' diye seslenerek, dünyanın en mutlu Enerji Bakanı'nın kendisi olduğunu söyledi.

Yasa ve yönetmeliklerin çıkarılması ve yatırım arzusunun yaratılmasından sonra Türkiye'de türbin üretimi hedeflerinin de gerçekleştiğini ifade eden Güler, bunun ABD ve Avusturya'nın teknik desteği ile yapıldığını kaydetti. Bu yatırımla Türkiye'nin önemli bir avantajı fırsata dönüştürdüğünü ve ekonomiye kazandırdığını belirten Güler, "Bu yatırımımız çok anlamlı. Bu yatırımla 48 bin magawatt olarak hesap ettiğimiz potansiyeli yerli üretimimizle devam ettireceğiz. Çok önemli bir fırsat ve şans. Bu bakımdan çok mutluyum" dedi.

Türkiye'nin enerjide dışa bağımlı ülkelerden olduğunu ve doğalgazın yarısının elektrik üretiminde kullanıldığını ifade eden Bakan Güler, "Şu salondaki lambaların yarısı doğalgazla yanıyor. Bir sene sonra bunlardan 1-2 tanesi sönecek, yerine rüzgarla üreteceğiz. Ondan sonra birkaç tane daha sönecek, yine rüzgarla üreteceğiz. Peşinden güneşle ürettiklerimiz gelecek. İşte bu enerjide kurtuluş savaşı, bağımsızlık savaşı. O bakımdan sizi özellikle 'beşi bir yerde' diye tanımladım. Bir de tabi ortasında büyük bir altın var. O da ASO Başkanı Sayın Nurettin Özdebir. O da dağları devirerek gidiyor"
şeklinde konuştu.

Hükümet olarak yenilenebilir enerji yerli kaynaklara önem verdiklerini sözle değil, uygulamalarla ispat ettiklerini kaydeden Güler, "Göreve geldiğimizde Avrupa'nın 35 ülkesi içinde rüzgar enerjisinde sonuncuyduk. En sondan tin tin yürüyorduk. Bir depar attık 11. olduk. Bundan sonraki hedefimiz ya 1. ya 2. olmaktır" dedi.

"Rüzgar eserken biz es geçiyorduk, şimdi artık es geçmeyeceğiz. Bunu doğrudan doğruya enerjiye çevireceğiz" diyen Güler, bu rüzgarın önünde artık kimsenin duramayacağını söyledi. Güneş
enerjisindeki potansiyelin geçen sene üretilen elektriğin iki katı kadar olduğunu anlatan Bakan Güler, "Yani 190 milyar kilowatt saat ürettik. Bizim şu andaki potansiyelimiz 380 milyar kilowatt saat" diye konuştu. Güler, 500 kilowatt saatin altında elektrik üretimine lisans almadan izin verdiklerini de hatırlatarak, Model Enerji'ye kilowatt sınıfında da üretim yapmalarını tavsiye etti.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir ise, kriz döneminde böyle bir yatırıma başlamanın herkese moral ve cesaret verdiğini belirterek, içinde bulunulan kriz ortamının fırsata dönüştürülmesinin önemli bir örneği olduğunu kaydetti.
Model Enerji A.Ş. Genel Müdürü Celal Keki de, Avusturyalı AMSC-Windteck ile lisans sözleşmesi imzaladıklarını ve megawatt sınıfında Türkiye'nin ilk ve tek türbin üreten firması olduklarını söyledi. Keki, 2009'de ilk üretimi yapmayı hedeflediklerini de kaydetti.
Toplantıya ayrıca, Avusturya'nın Ankara Büyükelçisi Heide Maria Gürer ve ABD Büyükelçi Vekili de katıldı.

Öte yandan Model Enerji, merkezi İstanbul'da bulunan megawatt sınıfı rüzgar türbinlerini Türkiye'de üretmek üzere kuruldu. Ankara Temelli'deki ASO 2. OSB'de 38 bin metrekarelik bir sanayi arsası tahsis edilen Model Enerji, fabrika inşaatı faaliyetlerine başladı. Model Enerji, fabrika için makine tidarikinde Pars Makine, kalite denetiminde de SNC firması ile ortak çalışıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*