Yerli turist, 5 yıldızla tanıştı!

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

Turizm tesisleri, yerli turist bazında son yılların en parlak dönemini yaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Otellerin fiyatları aşağı çekmesinin yanında yerli turiste ödeme kolaylıkları da sağlanması, yerli turist için bulunmaz bir fırsat oldu. Kemer Turizm bürosundan alınan bilgilere göre, geçen yıl Haziran sonuna kadar Kemer bölgesine 36 bin yerli turist gelirken, bu yıl Haziran sonu itibariyle bu rakam 81 bin 120 kişiye çıktı.

Turizm bürosu yetkilileri, tur acentalarının fiyatları kırmasının, artışta en büyük neden olduğunu söyledi. Yetkililer, kuş gribi ve karikatür krizinden sonra ise otelcilerin panik havasına girdiğini belirterek, 'oteli nasıl doldururuz' telaşına kapıldığını, böylece fiyatları aşağı çekerek, 'en azından yerli turistle oteli dolduralım' düşüncesine kapıldıklarını belirtti. Kredi kartına 8 taksit 12 taksit ödeme şartları, yerli turist pazarının canlanmasında büyük etken oldu.

Simena Holiday Resort Otel Satış Pazarlama Müdürü Nilda Türeli, yerli turist akınının okulların tatil olmasından sonra başladığını ifade ederek, yabancı turistte sıkıntı yaşayan otellerin yerliye yöneldiğini ifade etti. Tur acentalarının fiyat kırmasının yerliler için bulunmaz bir fırsat olduğunu ifade eden Türeli, otellerinde ödemelerde kredi kartına 8, 12 taksit koşullarını getirmesi yerliler için bulunmaz bir tatil fırsatı ortaya çıkardığını söyledi. Türeli, kendi otellerinde yüzde 30 Türk, yüzde 40 Rus yüzde 30'da Alman bulunduğunu söyledi. Kuş gribi krizinin otelcileri panik havasına sürüklediğinin altını çizen Türeli, "Bunun nedeni olarak da fiyatları aşağı çekerek, otellerini yerli turiste açtılar" şeklinde konuştu.

Kemer'de bulunan Rose Hotels Genel Koordinatörü Yeliz Gül ise Avrupa pazarının fişinin çekildiğini, Rus pazarında ise olumsuz gelişmeler yaşandığını söyledi. Gül Bakanlığı bu konuda göreve davet ederek, kültür turizmine önem verilmesi ve yeni pazarlar bulunması gerektiğini söyledi. Gül, Rus pazarında ilk defa temmuz ayında kırılma yaşandığını belirterek, yetkililerin bu duruma çözüm bulması gerektiğini söyledi. Otellerin yerli turiste yöneldiğini ifade eden Gül, Avrupa pazarının kaybedildiğini, Rus pazarında ise şu anda gözle görülür bir düşüş olduğunu söyledi. Gül, "Normalde ağustos ayında kırılma yaşanırdı ama temmuzda kırılma yaşadık. Olumsuz konuşmak istemiyorum ama önlem alınması gerekiyor" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious