Yerli turist ucuz tatil yapacak

Yerli turist ucuz tatil yapacak.73811
  • Giriş : 28.06.2009 / 14:51:00

Erken rezervasyon fırsatını kaçırmayanlar bu yıl daha üst hizmeti daha uygun fiyata satın aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ETS Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ersoy, ekonomik kriz nedeniyle turizm sektöründeki durgunluğa karşı başlatılan erken rezervasyona indirim fırsatının yerli turistlerce layıkıyla değerlendirildiğini söyledi.

Ersoy, ETS Grup'a ait Belek'teki Voyage Otel'de düzenlediği basın toplantısında, daha önce Voyage otellerinde konaklayan 100 bin müşteriyle yaptıkları anketten elde edilen sonuçlar doğrultusunda, ekonomik kriz ortamına rağmen Voyage otellerinde toplam 8 milyon avro harcamayla yenileme yaptıklarını bildirdi.

ETS'nin hedefinin ''sürekli yatırım'' olduğunu aktaran Ersoy, pazarda kıyasıya rekabetin sürdüğünü, bunun için ETS Grup'un stratejisini değiştirerek sürekli yatırım yapmaya odaklandığını belirtti.

''VATANDAŞ FIRSATI KAÇIRMADI''

Mehmet Ersoy, yerli turistin bu sezonda krizin etkisiyle sunulan, erken rezervasyon ve fiyat indirimi gibi avantajları değerlendirdiğine işaret ederek, elde edilen ilk verilere göre rezervasyonların memnuniyet verici olduğunu ifade etti.

Ersoy, şöyle devam etti:

''Yerli turist, fırsatı kaçırmadı. Daha üst hizmeti daha uygun fiyata satın aldı. Ve bizim ilk rakamlarımıza göre bu yıl yüzde 25 artış söz konusu. Erken rezervasyon artışımız ise geçen yıla göre bu yıl yüzde 22'yi geçti. Yerli turist artık daha üst kategorilerde tatil yapmayı istiyor. Dolayısıyla üst sınıf otellerin rezervasyonunda artış daha fazla oldu. Bu, beklemediğimiz bir gelişmeydi. Oteller bu yıl TL bazında fiyatlarında artış yapmadı. Bu rezervasyonlara olumlu yansıdı. Erken rezervasyon kampanyaları geçen yıla göre daha erken başladı. Bankalar da tatilciye, dolayısıyla sektöre destek verdi.''

''YETİŞMİŞ PERSONEL BAŞKA SEKTÖRE YÖNELİYOR''

Antalya turizminin en büyük sorunlarından birisinin personelin 12 ay kullanılmaması olduğunu dile getiren Ersoy, ''Antalya'da turizm sezonu 7 ay sürüyor. Turizm personeli zorunlu olarak 5 ay boş kalıyor. Bu duruma en fazla 3-4 yıl dayanan personel sonunda 12 ay çalışabileceği farklı sektörlere yöneliyor. Böylelikle turizm sektörü yetişmiş elemanlarını kaybediyor'' diye konuştu.

Sektörün istihdam yaratıcı çalışmalarının desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Ersoy, şunları kaydetti:

''Kışın ortalama bin otelde 250-300 kişi çalışacağını düşürsek toplamda 300 bin kişilik istihdam yaratılmış olacak. Devlet bugün '500 bin istihdam yaratacağım' diyor, fakat 300 bini yine işsiz kalacak. 5 aylık sürede sağlıkla ilgili primi biz ödeyelim, devlet de geri kalanını ödesin. Böylelikle oteller kış aylarında da açık kalacaktır. Kışın doluluk oranlarımızın artmasına paralel olarak devletin vergi gelirleri de artacaktır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*