Yerli yapım 'Hiscar'lar satılacak

Yerli yapım 'Hiscar'lar satılacak.17081
  • Giriş : 10.12.2008 / 11:43:00

Eskişehir'de Hisarlar Makina tarafından Hiscar markasıyla lisansı alınıp, prototipi ve test sürüşü tamamlanan kamyonetlerin seri üretimine başlanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Eskişehir'de Hisarlar Makina Sanayi AŞ tarafından ''Hiscar'' markasıyla lisansı alınıp, prototipi ve test sürüşü tamamlanan kamyonetlerin seri üretimine 2009 Nisan'da başlanacak ve piyasaya sunulacak.

Hisarlar Makine Sanayi AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Fazlı Türker, AA muhabirine, 35 yıldır traktör ile iş makinelerine kabin yaptıklarını belirterek, otomotivdeki tecrübelerini kamyonet üretimi konusunda değerlendirmek amacıyla çalışmalara başladıklarını anımsattı.

Yaklaşık 18 yıl önce düşünüp 2005 yılında ilk girişimlerine başladıkları kamyonet üretim projesi için ''Hiscar'' markasının lisansını aldıklarını ifade eden Türker, prototip üretimini ve yaklaşık 1 yıldır test sürüşlerini tamamladıkları kamyonetin seri üretimine 2009 Nisanda geçeceklerini kaydetti.

Türker, bu kamyonetin tamamen Türk mühendis, işçi ve sermayedarının ürünü olacağını anlatarak, şöyle konuştu:

''Sanayi-üniversite işbirliğiyle son hale gelen N1 sınıfındaki kamyonet, IVECO marka dizel Euro-4 motoru, 4x4 ve 4x2 seçenekli çekiş gücüyle 3 farklı modelde üretilecek. Yılda 8 bin adet üretmeyi planlıyoruz. Kamyonet için Afrika ve Asya ülkelerinden yoğun talep var. Türkiye pazarında da lansmanını yapacağız. Üretimin yüzde 50'sini ihracat olarak hedefliyoruz. Böylece hem ülkemize döviz getireceğiz hem de dış satışlarımızla kendimizi emniyete almış olacağız.''

Hiscar kamyonetinin üretime başladıkları beşinci yıldan itibaren fabrikada yaklaşık 1000 kişiye yeni istihdam kapısı olacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*