Yerli yatırımcıya sıfır stopaj müjdesi

Yerli yatırımcıya sıfır stopaj müjdesi.22411
  • Giriş : 13.11.2008 / 12:10:00

Hisse senedi ve devlet iç borçlanma senedi alım satım kazançlarında yerli yatırımcılardan alınan yüzde 10’luk stopaj sıfıra indirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Böylece yerli yatırımcı, yabancılarla eşitlendi. Krize karşı yurt içi piyasaları canlandırmaya yönelik bir önlem olarak düşünülen bu düzenlemeye ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararname yarından itibaren yürürlüğe girecek.

Hükümetin, küresel mali krize karşı yurt içi piyasaları canlandırmaya yönelik bir önlem olarak öngördüğü, hisse senedi ve devlet iç borçlanma senedi alım (DİBS) satım kazançlarında yerli yatırımcılardan alınan yüzde 10'luk stopaj sıfıra çekilmesi hakkındaki kararname yayımlandı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı, yarından itibaren yürürlüğe girecek. Kararname ile hisse senetleri ve DİBS alım satım kazançlarında halen yabancı yatırımcılardan herhangi bir stopaj alınmazken, yerli yatırımcılara yüzde 10 olarak uygulanan stopaj oranı da sıfıra çekildi. Yapılan düzenleme ile vergilemede yerli yatırımcı yabancılarla eşit hale getirildi.

Yerli yatırımcılardan yıllık faiz getirisi üzerinden hesaplanan yüzde 10 stopaj, işlem yaptığı banka tarafından otomatik olarak kaynağında kesiliyordu.

Gelir Vergisi Yasası'nın söz konusu stopajı düzenleyen geçici 67. maddesinde başlangıçta yerli yabancı ayırımı yapılmazken daha sonra yabancıların baskısı ile maddede 5227 sayılı yasa ile değişiklik yapılmış ve söz konusu stopaj yabancı yatırımcılar için kaldırılmıştı. Yerli yatırımcılar için yüzde 15 olan stopaj korunurken Bakanlar Kurulu'na bunu sıfıra kadar indirme yetkisi verilmişti. Bu oran daha sonra 2006/10731 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yüzde 10'a düşürülmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*