Yeryüzü Doktorları, yola çıkıyor

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

Milletvekili Dr. Süleyman Gündüz’ün de aralarında bulunduğu "Yeryüzü Doktorları" isimli dernek, Filistin, Suriye ve Lübnan’a gidiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Savaştan etkilenen insanlara ve hekimlere yardım için bölgeye gittiklerini belirten milletvekili Gündüz, "Uygar dünya gözü önündeki savaş için kör, sağır ve dilsiz bir tavır sergiliyor. Biz hekimler olarak ’hemen barış’ diyoruz" dedi.

Kurulduğu günden bugünedek 4 kıtada 10’dan fazla ülkede tıbbi ve insani yardım hizmeti gerçekleştiren Yeryüzü Doktorları Derneği(Doctors World Wide) insani ve tıbbi yardım organizasyonu amacıyla Filistin, Suriye ve Lübnan’a gidiyor. Ekip Sakarya Milletvekili Dr. Süleyman Gündüz, Prof. Dr. Harun Cansız, Dr. Kerem Kınık ve Dr. Adil Güneren’den oluşacak. Konuyla ilgili Filistine’e gidecek ekipteki doktorlar ve Yeryüzü Doktorları Dernek Başkanı Doç. Dr. İhsan Karaman basın mensuplarına bilgi verdi. Filistin ve Lübnan’daki hassasiyeti paylaşabilmenin çok önemli olduğunu kaydeden milletvekili Gündüz, bölgede hem incelemeler yapacaklarını hem de oradaki yükü hafifletmiş olacaklarını söyledi. Lübnan krizinin tüm şiddetiyle halen sürdüğünü dile getiren Gündüz, "Çocuklar ve kadınlar öldürülüyor. Lübnan büyükelçisinin bana verdiği bilgiye göre ölen 600 kişinin çoğunluğu kadın ve çocuk. Bu krizin bölgeyide içine alacak şekilde büyümesinin nedeni İsrail’in orantısız güç kullanımı ve Filistin’deki bir plajda 7 çocuğu öldürmesidir." dedi.

Uygar dünyanın gözü önündeki savaşa karşı, kör, sağır ve dilsiz bir tavır sergilediğini kaydeden Gündüz, "Bölgede hemen barış sağlanmalı ve yeryüzü barış dünyası haline getirilmeli. Yeryüzü Doktorları olarak biz ’hemen barış’ diyoruz. Bizler yardım medeniyetinin mensubu olarak orada hareket edeceğiz. Yeryüzündeki her insan bizim derneğimizin gönüllü üyesidir. Çalışmalarımız oradaki acıların biraz olsun dinmesine yardımcı olacaktır" şeklinde konuştu.

Yeryüzü Doktorları Derneği hakkında bilgiler veren Yeryüzü Doktorları Dernek Başkanı Doç. Dr. İhsan Karaman da, teşkilatın şimdiye kadar 10’dan fazla ülkeye tıbbi ve insani yardım hizmeti götürdüğünü belirtti. Yeryüzü Doktorları’nın 2000 yılında kurulan bir insani ve tıbbi yardım teşkilatı olduğunu dile getiren Karaman, "Yeryüzünün heryerine ihtiyaç halinde tıbbi ve insani yardım götürüyoruz. Derneğimiz dünyanın neresinde olursa olsun din, dil, ırk, etnik köken, milliyet ayırt etmeden ihtiyaç sahibi tüm insanlara yardım götürmeyi hedef edinmiştir. Şimdiye kadar Pakistan’dan Kongo’ya, Nijer’den Endonezya’ya kadar yardımlarımızı ulaştırdık. Ekibimiz yarın Filistin’e doğru yola çıkacak. İlk planda 5 gün burada kaldıktan sonra Suriye ve Lübnan’da da 5’er gün kalmayı planlıyoruz. Burada bulunduğumuz 15 gün içinde diğer sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte işbirliği içerisinde faydalı olabilmek için uğraş vereceğiz. Bölgeye hem hekim, hem tıbbi materyal katkımız olacak" diye konuştu.

Yeryüzü Doktorları Derneği’nin yurtdışındaki faaliyetleri dışında yurtiçinde de organizasyonları olduğunu dile getiren Karaman, sağlık taramaları ve sünnet organizasyonları gerçekleştireceklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious