Yeryüzü doktorları Kongo'da

  • Giriş : 20.08.2006 / 00:00:00

Demokratik Kongo Cumhuriyeti; eski adıyla Zaire, Afrika'nın güneyinde Türkiye'nin 3 katı büyüklüğünde bir ülke. Nüfusu yaklaşık 55 milyon.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bir “Yeryüzü Doktoru” olarak Lubumbashi'de olduğum üç hafta boyunca hep “ne yapılabilir”i düşündüm, bu onurlu, neşeli ve nazik siyah insanlar için.

Doctors Worldwide/Yeryüzü Doktorları, yerel bir sivil toplum kuruluşu (RADEM) işbirliği ile 2004 yılından bu yana Kongo'da sağlık hizmeti veriyor. Bu yıl açılışında bizim de bulunduğumuz bir doğumevi ve çocuk hastalıkları hastanesi hizmete başladı. Açılışı izlemeye gelen genç bir kadın, “Doğuma giderken kilometrelerce yürümek zorunda kalıyorduk, şimdi kolay olacak. Hastane olduğu için elektrik de gelir artık.” diyerek sevincini belirtmişti. Daha sonra başlatılan sünnet kampanyasıyla hastane doldu taştı günlerce. Müslüman olmayanlar da sünnet yaptırıyorlar Kongo'da. HIV (+)'lik oranı yüzde 10 burada. Diğer Afrika ülkelerine göre oldukça düşük. Sünnetin AIDS'e karşı koruyucu olduğuna dair yayınları doğruluyor bu. Sağlık sistemi ve günlük yaşam açısından çok gerideler. Toz, şehrin bir parçası olmuş. Sömürge döneminde Belçikalı memurlar için yapılanların dışındaki evler tek kat gecekondular gibi. Çoğu zaman elektrikler kesik veya voltaj çok düşük.

Şehrin dış kısımları ve köylerde tam bir yokluk hâkim. Penceresiz dört duvardan oluşan küçücük evlerin içinde bir iki yatak ve sandalye dışında hiçbir şey yok. Kongo'da yoksulluk değil, yokluk var. Çocuklar dışarıda yıkanıyor, yemekler dışarıda pişiyor. Zaten yedikleri, bukari denilen mısır unu lapası ve kasava otu yemeği. Su kilometrelerce öteden taşınıyor bidonlarla. O da paslı teneke kovalarla hiç de hijyenik olmayan kuyulardan çekilerek.

Belçikalılar, yıllarca madenlerde çalıştırmışlar Kongoluları, dillerini ve dinlerini empoze etmişler. Ama asla bir şey öğretmemişler. Oradaki klinikte suyu ve akarı olmayan laboratuvara fayans döşeli bir banko yaptırırken öğrendik bir şey öğretilmediğini. Doğumlarda, sünnetlerde kullanılan ekipman ve ortam şartlarının kötülüğü de yokluktan mı, bilmemekten mi acaba diye ikilemde bırakıyor insanı. Tıp fakültesi hastanesi de pek farklı değil. Birlikte gittiğim kadın doğum uzmanı arkadaşım oraya hediye etmek için getirdiği el doplerinin (anne karnındaki bebeğin sesini dinleme aleti) nasıl kullanılacağını gösterdi asistan doktorlara. Bilgiye o kadar açlar ki sürekli bir şeyler soruyorlar.

Ülkede Müslüman oranı yüzde 10. Fakat bu sayı her geçen gün artıyor. Henüz Müslümanların yönetimde pek etkileri yok. Hastanenin açılışına gelen Kongo müftüsünün söylediğine göre, geçen yıl RADEM ile Yeryüzü Doktorları'nın birlikte yürüttüğü 2.700 kurbanlık kampanyanın ardından hükümet nezdinde hem kendisinin ve hem de Müslümanların itibarı artmış. Yeryüzü Doktorları bu yıl 10.000 kurban göndermeyi planlıyor.

7,2 milyonluk şehirde az sayıda cami var. Her köy ve mahallede birçok farklı mezhebe ait kiliseleri görünce onları sömürmeye gelenlerin neden geldiklerini anlıyor insan. Center Islamique de Developpement 1983 yılında kurulmuş. Müslümanların, özellikle cuma günleri birbirlerini gördükleri, sorunlarını paylaştıkları, yeni Müslümanları tanıdıkları ve birbirlerine destek oldukları bir merkez. Cuma namazı çıkışları kadını, erkeği ve çocuğu ile gerçekten bir bayram gibi. Yardımlar, bu merkezden alınan adreslerdeki ailelere yapılıyor. Ellerinde çok düzenli kayıtlar var. Camilerin bahçelerinde kurulmuş Kur'an kursları da bu merkez tarafından yönetiliyor. Bir çocuğun ağzından İnşirah Sûresi'ni dinlediğinizde gerçekten yüreğiniz ferahlıyor, “biz”i hissediyorsunuz.

Yeryüzü Doktorları, başka bir kuruluşla işbirliği yaparak “Umut Köyleri” projesini hayata geçirmek için çalışmalara başladı bile. Bu projenin hedefi; seçilen 4-5 köye bir ana-çocuk sağlığı merkezi kurmak, köye ortak bir traktör satın alıp bir de kuyu açarak tarımı desteklemek ve özellikle çocuklara yönelik gıda ve eğitim yardımı yapmak. Yeryüzündeki garipler

Son günlerde Kırım Kongo kenesinden dolayı ismini sıkça duyduğumuz Demokratik Kongo Cumhuriyeti, dünyanın en fakir ülkesi durumunda. Dünyanın birçok mazlum ülkesi gibi onların da desteğe ve ilgiye ihtiyacı var, Yeryüzü Doktorları yerel bir sivil toplum kuruluşu (RADEM) işbirliği ile 2004 yılından bu yana Kongo'da sağlık hizmeti veriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious