Yeşil kart da tarih olacak

Yeşil kart da tarih olacak.9081
  • Giriş : 23.11.2006 / 00:00:00

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 2007'den itibaren kimsenin yeşil kart taşımayacağını belirterek, ''Yeşil kartlılar da herkes gibi sağlık karnelerini taşımış olacaklar'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Akdağ, bakanlığının bütçesinin sunumunu yapmak üzere geldiği TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu öncesinde gazetecilerin, Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı'nın (TESEV) raporunda yer alan yeşil kartlılara ayrılan ödeneğin artırılması ve Kürtçe bilen personel atanmasına ilişkin soruları cevaplandırdı.

Yeşil kart konusunda AK Parti hükümeti tarafından geçmişle kıyaslanamayacak imkanlar getirdiğini ifade eden Akdağ, ''Hem kamu bütçesinden ayrılan paylar itibariyle hem de yeşil kartlılara verilen hizmetler itibariyle Türkiye'de çok şey değişti'' diye konuştu.

2007 Ocak ayından itibaren yeşil kartlıların da diğer sağlık sigortalılar gibi sosyal güvenlik şemsiyesi altına gireceklerini bildiren Akdağ, ''2007'den itibaren kimse yeşil kart taşımayacak, herkes gibi sağık karnelerini taşımış olacaklar'' dedi.

KÜRTÇE BİLEN PERSONEL

Recep Akdağ, sağlık kuruluşlarına Kürtçe bilen personelin atanmasına ilişkin soru üzerine, Türkiye'de kamu kurum ve kuruluşlarında Kürtçe bilen birçok personel olduğunu söyledi.

Akdağ, ''Son bir uygulamayla vekil ebe ve hemşire istihdamı yaptık. Bunu yaparken de yerel elemanları, yani ikameti çalıştığı yerde olan kişileri istihdam ediyoruz. Dolayısıyla Türkçe dışında Kürtçeyi de bilen bir vatandaşımızsa orada istihdam ediliyor. Herhangi bir sıkıntı yok'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious