Yeşil kart sayısı artıyor

Yeşil kart sayısı artıyor.9081
  • Giriş : 06.02.2007 / 00:00:00

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde yeşil kartlı sayısı geçen yıla göre yüzde 25 oranında arttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

2007 yılının ilk 20 gününde ise 167 kişi yeşil kart almak için Ayvalık Kaymakamlığına müracaat ederken, yapılan incelemeler sonucunda bunlardan 111 kişinin talepleri olumlu cevaplandı. 56 kişinin başvurusu ise yeşil kart almaya uygun olmadıkları gerekçesiyle reddedildi. Geçtiğimiz yıl içerisinde çeşitli nedenlerle de 123 yeşil kartta iptal edildi.

Yeşil kart için başvuruların sayısı da gittikçe artıyor. 2006 yılında Ayvalık Kaymakamlığı'na yeşil kart almak için bin 300 kişi başvuruda bulunurken, 967 kişi yeşil kart alabildi. Ayvalık'ta yeşil kart almak için genellikle başvurular Yeni Mahalle, Macaron bölgelerinde yaşayan kişiler tarafından yapılıyor.

Ayvalık Kaymakamı Nazım Madenoğlu, "Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve SSK gibi herhangi bir sosyal güvencesi olmayan, gelir düzeyi düşük vatandaşlar yeşil kart sisteminden yararlanabiliyor. Yeşil kart ilaç giderlerinin yüzde 80'ini karşıladığı için vatandaşlar yoğun bir şekilde başvuruda bulunuyor. Ayrıca yeşil kartlı kişiler devlet hastanelerine, tıp fakültelerine hatta özel hastanelere sevk edilebiliyor. Yeşil kart Emekli Sandığı gibi güvence getirdiği için insanların hemen hemen hepsi yeşil kart almak istiyor. En önemlisi de insanlar sigortasız çalıştırılması. Çünkü sigortası olmayan işçi hastalandığında çareyi yeşil kart almakta buluyor" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious