"Yeşil kartı olmayanlar, ABD'de askerlik yapamaz"

  • Giriş : 17.02.2008 / 21:59:00

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Türkiye'nin dışında başka bir ülkenin de vatandaşı olan Türklerin, Almanya, Avusturya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, Norveç, Yunanistan, Tunus ve Suriye'de yaptıkları askerlik hizmetlerini Tür

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz'un soru önergesini yanıtlayan Babacan, başka bir ülkenin de vatandaşı olan Türk vatandaşlarının, tabiiyetinde oldukları yabancı devlet mevzuatının zorunlu tutması halinde, o ülkede askerlik yapmalarını önleyici bir hükmün mevzuatta yer almadığını belirtti.

Türkiye'nin dışında başka bir ülkenin de vatandaşı olan Türklerin, mevzuatın öngördüğü koşullar içinde, yabancı ülkelerde yaptıkları askerlik hizmetini Türkiye'de saydırabildiklerine dikkati çeken Babacan, hangi ülkelerde yapılan askerlik hizmetinin sayılacağının Milli Savunma Bakanlığınca belirlendiğine işaret etti.

Ali Babacan, Almanya, Avusturya, Danimarka, Finlandiya, Fransa (1979 ve daha genç doğumlular hariç), İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya (1 Ocak 1985 ve daha yaşlı doğumlular), Norveç, Yunanistan, Tunus ve Suriye'de yapılan askerlik hizmetlerinin Türkiye'de sayıldığını ifade etti.

-''YEŞİL KARTI OLMAYANLAR ABD'DE ASKERLİK YAPAMAZ''-

Babacan, Türk vatandaşlarının, yabancı devletin hizmetinde askerlik yapması nedeniyle vatandaşlığının kaybettirilmesinin, Bakanlar Kurulunun takdirinde olduğunu belirtti.

ABD askeri kuvvetlerine katılmak amacıyla Türkiye'deki ABD temsilciliklerine başvuruda bulunan Türk vatandaşlarının sayısı hakkında bakanlıkta bilgi bulunmadığını ifade eden Babacan, şunları kaydetti:

''Ancak, ABD mevzuatına göre, ABD askeri kuvvetlerine katılmak isteyen yabancıların, ABD'de yasal olarak ikamet etmeleri ve bu durumu ispatlayan 'Yurttaşlık ve Göçmen Hizmetleri Yabancı Kayıt Şartı' (Yeşil Kart) hamili olmaları gerektiği bilinmektedir. Bu çerçevede, ABD'de ikamet etmeyen yabancıların ABD ordusuna katılması mümkün değildir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious