Yeşil kartlılara Kırmızı kart

Yeşil kartlılara Kırmızı kart.8628
  • Giriş : 16.04.2007 / 00:00:00

Maliye Bakanlığı, Ankara'dan sonra İstanbul, İzmir, Bursa, Adana ve Gaziantep'de de yeşil kartlıları mercek altına aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ankara'daki denetimlerde, şirket ortakları ile 4 evi bulunanların bile yeşil kart sahibi oldukları anlaşıldı. Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürü Ömer Duman'dan edindiği bilgiye göre, Muhasebat Kontrolörleri, pilot bölge olarak seçtikleri Başkentte geniş çaplı bir yeşil kart denetimi yaptı.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan onayı ile gerçekleştirilen bu çalışmada, Sağlık Bakanlığının Yeşil Kart Bilgi Sisteminden, Ankara'daki yeşil kart sahiplerinin T.C Kimlik Numaraları alındı. Bu liste, daha sonra Gelir İdaresi Başkanlığının VEDOP sistemi bilgileri ile çapraz kontrole tabi tutuldu.

Bu şekilde bu kişilerden motorlu taşıtı, vergi mükellefiyeti ve şirket ortaklığı bulunanlar ile bankalarda 10 bin YTL ve üzerinde parası olanlar tarandı. Ardından da Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün Bilgi İşlem Merkezinden, söz konusu kişilerin gayrimenkul sahibi olup olmadıkları araştırıldı.

4 EVİ OLAN YEŞİL KARTLILAR BİLE VAR

Bu çalışmada, 220 bin yeşil kartlının bulunduğu Ankara'da 17 bin 638 yeşil kart sahibinin, ekonomik açıdan çok iyi durumda olduğu ve yeşil kart sistemini suistimal ettiği tespit edildi. Bu kişilerin aileleri de dikkate alındığında, haksız yere yeşil kart kullanan kişi sayısının 40-50 binleri bulabileceği tahmini yapıldı.

Denetim sonucunda, Ankara'da yalan beyanla yeşil kart alanların 2 bin 600'ünün 1 ile 4 arasında gayrimenkulü bulunduğu saptandı. 5 bin 200 kişinin, 1 veya birden fazla taşıtı olduğu anlaşılırken, bu taşıtlar arasında son model BMW ve Passat'lar da yer aldı.

Söz konusu araştırma, 2 bin 400 kişinin ticaret erbabı, 693 kişinin şirket ortağı, bin 166 kişinin ise bankada 10 bin YTL ve üzerinde parası olduğunu da ortaya koydu. Bankada parası olanların 600'ünün hesabının 50 bin YTL'ye kadar ulaştığı gözlenirken, 70'inin banka mevduatının 50 ile 100 bin YTL, 14'ünün 100 ile 150 bin YTL arasında bulunduğu, 12'sinin ise 150 bin YTL'nin de üzerinde bir paraya sahip olduğu belirlendi.

Bu arada 14 kişinin hem evinin, hem işinin, hem arabasının, hem de bankada parasının bulunduğu görüldü.

5 İL DAHA BÜYÜTEÇ ALTINDA

Muhasebat Kontrolörleri, Başkentin ardından İstanbul, İzmir, Adana, Bursa ve Gaziantep'de de yeşil kart denetimlerine başladı.İllerdeki Muhasebe Denetmenlerinin de katkı sağladığı bu denetimlerde de sözkonusu 5 ildeki yeşil kart sahiplerinin mal varlıkları, banka hesapları ve halen ne iş yaptıkları tek tek ortaya çıkarılacak.

CEZA DAVALARI KAPIDA
Muhasebat Genel Müdürü Ömer Duman, bu çalışmanın ardından yanlış beyan ile haksız yere yeşil kart alanlara yönelik idari ve adli sürecin başlayacağını bildirdi.

Ankara'da tamamlanan denetimin ardından yeşil kartta suistimale yönelenlerin listesinin, gereğinin yapılması için Valiliğe gönderildiğini bildiren Duman, şöyle devam etti:

''Valilik, bu kişilerle ilgili son işlemleri yapacak, iptal edilen yeşil kart listesini de bize iletecek. Biz de, bunlar için nereden, ne kadar sağlık harcaması yapıldığını çıkaracağız. Bu çalışmanın ardından yeşil kart yoluyla devletin bu kişilere yaptığı sağlık giderlerinin listesini Sağlık Bakanlığına göndereceğiz. Sağlık Bakanlığı da, kendilerine yapılan harcamayı, bu kişilerden tahsil edecek.Aynı şekilde, yanlış beyan ve suistimal nedeniyle söz konusu kişiler hakkında ceza davaları da açılacak.''

Duman, halen denetim yapılan illerden gelen ilk sonuçların da, Ankara ile aynı olduğunu, başta İstanbul olmak üzere bu merkezlerde de yeşil kart olayının yoğun şekilde suistimal edildiğinin gözlendiğini söyledi.

Muhasebat Genel Müdürü, 5 ilden gelecek sonuçların ardından, diğer illerde de benzer bir tarama yapıp yapmama konusunu değerlendireceklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious