"Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım'ın sağ kolu yakalandı

  • Giriş : 07.01.2008 / 13:23:00
  • Güncelleme : 07.01.2008 / 13:26:20

Susurluk skandalının en çok konuşulan ismi 'Yeşil'in sağ kolu Zakir Selvi yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


İstanbul'da gerçekleştirilen bir operasyonda aralarında Susurluk skandalının en çok aranan ismi "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım'ın sağ kolu yakalandı.

İstanbul'da gerçekleştirilen bir operasyonda aralarında Susurluk skandalının en çok konuşulan ve aranan ismi "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım'ın sağ kolu Zakir Selvi'nin de aralarında bulunduğu 13 kişi yakalandı.

Haraç toplama suçlamasıyla adliyeye sevk edilen zanlıların ilişkilerini inceleyen polis, dikkat çeken bazı ilişkileri de ortaya çıkardı. Araştırmalarda; iki emniyet müdürü, bir albay ve İstanbul'da görevli iki polis memurunun da çete ile ilişki halinde olduğu tespit edildi. Çete üyelerinin çalışma yöntemleriyle ilgili yaklaşık bir yıllık teknik takip yapan ekipler, çete elemanlarının kendilerini istihbarat ya da JİTEM görevlisi olarak tanıttıklarını ve 2 milletvekilini "PKK tarafından takip ediliyorsunuz" denilerek tehdit ettikleri ortaya çıktı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin gerçekleştirdiği "Matkap" operasyonu, bir dönem uzun süre konuşulan ve birçok faili meçhul olayın dayandığı Susurluk Skandalı çetesinin bir benzerini çökertti. Beşiktaş'ta bir iş adamının kendisinden tehditle para istendiği iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığı'na başvurmasıyla başlayan soruşturma, yapısı ve çalışma şekliyle farklı bir mafya yapılanmasını ortaya çıkardı. Kendilerini JİTEM mensubu ya da Yeşil Kod adlı Mahmut Yıldırım'ın adamı gibi tanıtarak haraç topladıkları iddia edilen bir çete takibe başlandı. Yaklaşık bir yıl süren bir çalışmayı tamamlayan ve operasyon aşamasına gelen Organize Şube polisleri, Beşiktaş'taki "Selenyum" isimli rezidansa baskın yaparak aralarında Zakir Selvi'nin de bulunduğu 13 kişiyi gözaltına aldı.

DAHA ÖNCE TUTUKLANIP CEZAEVİNE GİREN ZAKİR SELVİ BU KEZ ADINI DEĞİŞTİRMİŞ

Susurluk olayının ardından uzun süre kamuoyunu meşgul eden ve adı birçok faili meçhul cinayetle anılan "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım'ın sağ kolu olduğu idda edilen Zakir Selvi'nin, yapılan incelemede adını değiştirdiği ve Bedirhan Esendik ismini kullandığı öğrenildi. Operasyonda çetenin lideri konumunda bulunan Orhan A.nın da aralarında bulunduğu 13 kişi, emniyet müdürlüğündeki işlemlerinin ardından Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi.

Matkap operasyonunda soruşturmasını derinleştiren polis, ilginç ayrıntılara da ulaştı. Edinilen bilgilere göre, çete üyelerinin iki eminyet müdürü ve bir albay ile ilişki içinde oldukları belirlendi. Emniyet yetkilileri, operasyon kapsamında isimlerine ulaşılan emniyet müdürleri ve albay ile ilgili bilgi vermezken, çete ile ilişkili olduğu belirlenen ve İstanbul'da görevli iki polis memuru ile ilgili de soruşturma başlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious