"Yeşil" kod adlı Yıldırım'ın sağ kolu Zakir Selvi yakalandı

  • Giriş : 07.01.2008 / 13:46:00

Çete üyelerini uzun süre takip eden ekipler, mafya bağlantılarının nerelere kadar uzandığını da ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği "Matkap" operasyonu ile çökertilen ve akıllara Susurluk çetesini getiren yapılanmanın, işleyişi itibariyle farklı yanlarının bulunduğu belirlendi. Çete üyelerini uzun süre takip eden ekipler, mafya bağlantılarının nerelere kadar uzandığını da ortaya koydu. Edinilen bilgilere göre, iki milletvekilini etki altına alarak siyasi nüfuzlarını kullanmaya çalışan çete üyelerinin, milletvekillerini "PKK sizi takip ediyor" diyerek korkuttukları belirlendi. Öte yandan, operasyonu tamamlayan polisin çete üyelerinin yakalanmasıyla birlikte birçok faili meçhul olayı da aydınlatmış oldular. Çete üyelerinin ev ve iş yerlerindeki aramalarda çok sayıda silah ele geçirilirken, malzemeler ile birlikte kılıç ve kamaların da bulunması dikkat çekti.

İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin gerçekleştirdiği operasyonda çökertilen Susurluk benzeri çetenin, bilinen diğer çete yapılanmalarından daha farklı bir işleyişle çalıştıkları ve para tahsilatı yaptıkları iddia edildi. Polisin yürüttüğü soruşturma kapsamında yapılan incelemelerde, müştekilerin verdikleri bilgilerden yola çıkan ekipler, çete üyelerinin "Bir yerde bayrak dikeceğiz. Bunun için de para gerekiyor" dedikleri ve bu şekilde haraç topladıkları iddia dildi. Aynı zamanda Beşiktaş'ta Cumhuriyet Savcılığı'na yapılan bu şikayet, operasyonun daha da derinleştirilmesine neden olurken, çete üyeleriyle ilgili telefon dinlemeleri çok ilginç ayrıntılara ulaşılmasını da sağladı. Edinilen bilgilere göre, çete üyelerinin siyasi nüfuz sağlamak için milletvekillerini "PKK sizi takip ediyor" diyerek tehdit ettikleri ve etki altına almaya çalıştıkları öğrenildi. Öte yandan, çetenin lideri konumunda bulunan Orhan A.'nın kendisini Mahmut Yıldırım'ın (YEŞİL) adamı ve sağ kolu olarak tanıttığı ancak gerçekte Mahmut Yıldırım ile ilgisinin olmadığı belirtildi. Orhan A.'nın çete içinde Yeşil'in adamı Zakir Selvi ile birlikte hareket ettiği iddia edildi.

Çetenin çökertilmesiyle birlikte birçok faili meçhul olay da aydınlatılmış oldu. Buna göre, gözaltına alınan şahısların 2006 ve 2007 yıllarında bazı şahısların gasp amaçlı tehdit edilmesi, iki kişinin farklı tarihlerde silahla yaralanması ve iki milletvekilinin tehdit ile yönlendirilerek milletvekillerinden menfaat elde edilmeye çalışılması olaylarına karıştıkları tespit edildi.

Operasyonda gözaltına alınan şahısların ev, iş yeri ve araçlarında yapılan aramalarda ise; 4 adet tabanca, 6 adet şarjör, 175 adet fişek, 1 adet av tüfeği, 10 adet kama, 1 adet telsiz, 13 adet bilgisayar ve çok sayıda video kaset ile birlikte CD ele geçirildi. Polisin operasyon kapsamındaki soruşturmasının devam ettiği ve soruşturmada adı geçen emniyet görevlileri ile ilgili takibatın da yapılacağı belirtildi.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious