Yeşil renkli patatesten uzak durun

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

Kış aylarının gelmesiyle birlikte patates sofraları süslemeye başladı. Yetkililer üzerinde yeşil lekeler bulunan ve filizlenen patateslerden uzak durulması gerektiğini belirtiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Patates, kış aylarının vazgeçilmez yiyecekleri arasında geliyor. Her türlü yemeği yapılan patates tüm yurtta olduğu gibi Konyalıların da sofralarını süslüyor. Konya Ticaret Odası (KTO) 14. Meslek Komite Başkanı Yavuz Kibrit Konya'ya haftada 150 ton patates geldiğini açıkladı. Patatesin lezzetinin yanında hem kahvaltıda hem de akşam yemeğinde tüketilebilen bir besin olması nedeniyle vatandaşların büyük ilgisini çektiğini belirtiyor.

Başkan Yavuz Kibrit, her geçen gün Konya'ya giren patates miktarının giderek arttığını ve her geçen gün daha fazla patates tüketildiğini söyledi. Alım gücü düşük olan vatandaşların yazlık sebzelerin bitmesi dolayısıyla düşük fiyatlı sebze ve meyveleri tercih ettiğini belirten Kibrit, bunun da bir takım sakıncaları beraberinde getirdiğine işaret ediyor. Kibrit, "Patates alırken şekil olarak dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Bunların başında patates satın alırken düzgün biçimli olmasına ve gevşek olmamasına dikkat etmek gerekir. Gevşemeye başlayan patatesler daha sonra filizlenmeye başlıyor. Ayrıca uzun süre ışığa maruz kalan patatesin üzerinde yeşil lekeler oluşmaya başlıyor. Üzerinde filizlenme başlangıcı, gevşeme ve yeşil rek belirtileri olan patates kesinlikle satın alınmamalıdır. Bozulmaya başlayan patateslerde 'solanin' denen zehirli bir madde oluşuyor. Çok miktarda 'solanin'li patates yenmesi ciddi zehirlenmelere yol açabilir." dedi.

Tüketicilere uyarıda bulunan Kibrit son olarak şu bilgileri aktardı: "Patates satın alırken, ne yapmak için aldığınızı kendi kendinize sorun. Nem oranı düşük, buna karşılık nişastası yüksek olanlar kızartmak ve fırında pişirmek için idealdir. Buna karşılık nem oranı yüksek, nişastası düşük olanlar ise haşlamak için daha uygundur. Taze patatesler ise patates salatalarının en iyi malzemesi sayılır. Fırında pişirme için de uygundurlar. Çünkü taze patates her iki pişirme sonrasında da biçimini kesildikten sonra bile bozulmadan korur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious