Yeşil Salkım, vatandaşları coşturdu

Yeşil Salkım, vatandaşları coşturdu.7599
  • Giriş : 07.09.2006 / 00:00:00

İzmir'in Selçuk ilçesinde düzenlenen 38. Uluslararası Selçuk-Efes Festivali, ilk gecesinde Yeşim Salkım'ı misafir etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Stantta orman yangınının geride bıraktığı sahneler, Selçuk Kaymakamı Aziz İnci, Belediye Başkanı Vefa Ülgür ve daire amirlerinin de içinde bulunduğu ziyaretçilere acı günleri yeniden yaşattı.
Toplumda kaybolmaya yüz tutan 80 el sanatı ustasının stantlarının gezilmesinin ardından festivalin birinci günü akşamında sahne alan Yeşim Salkım şarkılarıyla vatandaşları eğelendirdi. Festival el sanatlarını toplumun içinde yeniden eski konumuna taşırken, geceleri de eğlenceli konserler devam edecek. Festivalde tanınmış sahne sanatçıları, sırasıyla Kibariye, Çelik ve Demet Akalın konserleriyle 9 Eylül'e kadar programlar devam edecek.

Konser alanında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin geleneksel el sanatları ustalarını bu yıl yine Selçuk'ta buluşturduklarını belirten Başkan Ülgür, "Selçuk, el sanatlarının başşehri olacak. Geleneksel el sanatlarımızın siz ve gelecek nesiller tarafından daha iyi tanınmasını ve yaşatılmasını amaçlıyoruz. Bu festivalde hem eğlenecek hemde kültürel değerlerimize sahip çıkacağız. Sizlerin huzurunda tüm güçlüklere rağmen el sanatlarımızı yaşatmaya çalışan ustalarımıza teşekkür ediyorum. Biz bu günden itibaren dört gün boyunca el sanatı ustalarının mesleklerini ve mesleki yeteneklerini sergilemelerinin ve onların bu yeteneklerini en geniş halk kesimine ulaştırmalarının ortamını oluşturmaya çalıştık. Ayrıca bu yıl ki festivalimizde geçtiğimiz haftalarda Meryem Ana Evi'nin bulunduğu Bülbül Dağın'da yaşadığımız ve tüm ülke insanını çok üzen yangın da çekilen görüntüleri içimiz yandı adıyla açacağımız bir sergide sizlerin dikkatine sunuyoruz. Lütfen ormanlarımızı sevelim ve onları koruyalım" diyerek Meryem Ana Evi ve civarını yeniden eski haline getirilmesi için gereken çalışmaları yapacaklarını vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious