Yeşil soğanlar şüphe altında

Yeşil soğanlar şüphe altında.13658
  • Giriş : 08.12.2006 / 00:00:00

ABD'nin üç eyaletinde yaklaşık 50 kişiyi etkileyen koli basili salgının kaynağının yeşil soğan olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İncelemeyi yürüten sağlık müfettişleri, rahatsızlananların büyük bölümünün ülke genelinde Meksika tarzı yemekler satan fast food zinciri Taco Bell'de sebze ağırlıklı yemekler yediklerini belirtmesinin ardından, incelemelerini restoran menüsünün et dışındaki gıdalarında yoğunlaştırmıştı.

Bağımsız bir laboratuvara gönderilen yeşil soğan örneklerinde koli basiline rastlandığının açıklanmasının ardından Taco Bell, ülke genelindeki 5800 restoranının tamamının yeşil soğandan arındırılması talimatını verdi. Taco Bell firması direktörü Greg Creed, salgın sebebi kesinlik kazanana dek, önlem olarak bu kararı aldıklarını ifade etti.

Öte yandan, Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), Taco Bell restoranlarından et dışındaki tüm gıdaların örneklerinin alındığını ve bu örneklerin FDA laboratuvarlarında inceleneceğini açıkladı.

New York, New Jersey ve Pennsylvania eyaletlerinde bugüne kadar en az 46 koli basili vakası yetkililere bildirilirken, FDA salgının Delaware ve Connecticut eyaletlerine sıçramış olma ihtimali üzerinde duruyor.

Pennsylvania eyaletinin Philadelphia şehrindeki 15 Taco Bell restoranının tamamı, şehir kamu sağlığı idaresinin tavsiyesiyle, önlem amacıyla gönüllü olarak kapatılırken New York eyaletinde iki, New Jersey'de de bir restoran kapalı tutuluyor.

İnceleme kapsamında, Taco Bell restoranlarına dağıtım yapan New Jersey'deki bir depoyla yakınlarındaki bir sebze işleme fabrikası da gözlem altında tutuluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious